2018-09-19 04:29

LIGA CAMPIONILOR. Mircea Lucescu îl suspectează până şi pe arbitrul Ovidiu Haţegan că l-a “furat”, după Şahtior – Malmo 4-0

|  15:26

Mircea Lucescu nu se dezminte. Antrenorul lui Şahtior a reacţionat din nou violent la prestaţia arbitrilor, după ultimul meci al “minerilor” din Liga Campionilor. Culmea, după o victorie categorică cu Malmo, scor 4-0, prin golurile lui Gladkiy (29), Srna (48-penalty), Eduardo (55), Alex Teixeira (73). Şi împotriva cui? A unei brigăzi din România, cu Ovidiu Haţegan la centru. Reputatul tehnician a văzut şi de această dată o conspiraţie împotriva sa şi a echipei sale în lupta cu granzii de pe Bătrânul Continent.

Într-un meci pe care echipa sa l-a dominat clar, atât pe teren cât şi pe tabela de marcaj, în care a primit un penalty, transformat de căpitanul Srna în minutul 48, iar adversarii au avut om eliminat în minutul 89, Il Luce s-a găsit să se ia de Haţegan că nu i-a mai dat o lovitură de la 11 metri, în minutul 68, la un presuspus fault asupra aceluiaşi Srna, fază la care fundaşul dreapta a primit cartonaşul galben pentru simulare. Avertismentul îl face automat suspendat pe fundaşul croat în meciul următor, acasă cu Real Madrid. Peste 20 de minute, Lucescu a luat iar foc după ce fundaşul său, Olexandr Kucher, a primit şi el un cartonaş galben de la arbitrul român, fiind şi el la rândul său suspendat în runda a cincea a grulor UCL. Antrenorul român a intrat de două ori în conflict verbal cu arbitrul întâlnirii, fiind iertat totuşi spre final de trimiterea în tribune.

zoom
La conferinţa de presă de după meci, Mircea Lucescu a continuat tirada la adresa lui Haţegan, acuzându-l că a dat cu bună ştiinţă acele avertismente jucătorilor săi, şi că dacă respectivii fotbalişti ar fi fost de la Real Madrid “nu ar fi îndrâznit să le acorde cartonaşul galben”. "Păcat, trebuie să mă plâng din nou de brigada de arbitraj. Chiar dacă sunt conaționali, s-au comportat cum s-au comportat. A fost un meci spectaculos, un meci care plăcea publicului, însă centralul l-a întrerupt de foarte multe ori. Supărarea mea vine din faptul că doi jucători importanți ai mei au primit cartonașe și vor lipsi cu Real Madrid. Lui Srna i-a dat cartonaș pentru simulare, dar eu am văzut penalty clar. La rândul său, Kutcher a preluat cu umărul, şi chiar dacă prelua cu mâna, tot nu își făcea niciun avantaj. Interpretările aarbitrului mă supără și sunt întotdeauna împotriva unor echipe de nivelul nostru. Cu Real Madrid n-ar fi îndrăznit cineva să le dea.... Eu sunt subiectiv, sunt emoții, dar voi privi cu atenție episoadele respective. E inadmisibil după 4-0 să dea aceste cartonașe", a spus Mircea Lucescu.

Ultima modificare in data de :2015-11-04

TAGURI: mircea lucescu, liga, arbitru, sahtior