2018-06-25 11:08

MADRID. Halep a trecut fără emoţii de Kristyna Pliskova. Urmează la rând cealaltă Pliskova, mult mai valoroasa Karoline

|  17:05

Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, după ce a învins-o clar, scor 6-1, 6-4, pe cehoaica Kristyna Pliskova, locul 94 WTA, sportivă venită din calificări.

Halep (26 ani) a încheiat conturile cu Pliskova după o oră şi 15 minute. Halep a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat fără istoric cu 6-1, după doar 28 de minute. Actul secund a fost mult mai echilibrat, Kristyna Pliskova a servit mai bine, iar cel al Simonei nu a mai fost la aceiaşi parametri. Pliskova a condus cu 4-3, Halep a egalat la 4, iar rima minge de break a româncei în setul secund a venit în ghemul nouă, după o dublă greşeală a adversarei, iar Halep a fructificat mingea următoare, încheind setul pe serviciul său, cu 6-4. Halep a reuşit 4 aşi, a făcut 2 duble greşeli şi a avut procentaje excelente la ambele servicii, 77% la primul, 71% la al doilea. Românca a avut 20 de winners şi a comis 13 erori neforţate.

Halep şi-a asigurat un cec de 149.390 euro şi 215 puncte WTA, iar în turul următor o va întâlni pe sora Kristynei, mult mai valoroasa Karolina Pliskova (26 ani, 6 WTA), cea care a trecut de Sloane Stephens (25 ani, 9 WTA).

Rămâne lider şi săptămâna viitoare

Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, a fost eliminată, miercuri, de olandeza Kiki Bertens, numărul 20 mondial, în turul trei al turneului Madrid Open, astfel că daneza nu are şanse să o detroneze pe Simona Halep din fruntea ierarhii WTA de săptămâna viitoare. Nordica a cedat fără drept de apel în faţa lui Bertens cu scorul de 2-6, 2-6.

Ultima modificare in data de :2018-05-09

TAGURI: halep, sferturi, pliskova, sora, madrid

SUPERSTIȚII şi tradiţii de Sânziene Acum 18 ore | (0)