2016-12-09 21:37

Mânjii lui Piţi au trecut testul. GALERIE FOTO!

|  23:59

Amicalul cu Uruguay a reprezentat primul test serios pentru noua echipă naţională a României. Un 1-1 foarte bun, la care puţini se aşteptau, un test util pentru Piţi şi tinerii jucători pe care i-a convocat. Selecţionerul a avut încredere în Tătruşanu, a mers pe mâna unui Papp, Chiricheş, Pintilii, Neagu şi Torje, jocul ultimului făcându-ne să ne întrebăm de ce oare nu prinde primul 11 la Udinese. Mutu, deşi s-a zbătut enorm, nu a reuşit să înscrie golul cu care l-ar fi egalat pe Hagi în ierarhia all-time ale marcatorilor naţionalei. Duelul său de la distanţă cu Cavani, fiind câştigat de atacantul lui Napoli.

Debutul a fost unul de coşmar pentru tricolori, locul 4 de la Mondialele din 2010 a deschis scorul prin killerul Cavani. Acelaşi jucător putea închide meciul un sfert de ora mai târziu, reluarea sa din unghi lovind bara laterală a lui Tătăruşanu. În minutul 25, Marius Niculae a zguduit şi el bara, pentru ca repriza să se încheie cu un penalty neacordat oaspeţilor, la un fault clar asupra lui Cavani.

În partea a doua, Piţi a schimbat bine liniile, iar jocul s-a revigorat imediat. Minutul 50, centrare de pe dreapta a lui Torje, cel mai bun om de pe teren, iar Bogdan Stancu, de abia introdus pe teren, restabileşte egalitatea. A urmat o dominare sterilă a oaspeţilor, dar ocaziile tot ale românilor au fost. Bogdan Stancu, Mutu şi Torje puteau aduce victoria tricolorilor, la primul joc cu noile echipamente Adidas.

Intervenţie brutală a jandarmilor

Chiar dacă se zvonea că nu vor fi decât 6-7.000 de spectatori, pe Arena Naţională au fost aproximativ 22.000 de fani ai naţionalei, care au scandat la foc automat împotriva şefilor fotbalului românesc, Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir. În minutul 60, după astfel de scandări, jandarmii şi forţele de ordine din stadion au făcut execes de zel şi au intrat peste suporteri în tribună. Au urmat cinci minute de gaze lacrimogene şi bătăi între cele două părţi, ulterior spiritele calmându-se, cu jandarmii părăsind arena în huiduielile generale.

„Ne-am ridicat în multe momente la nivelul acestei echipe mari şi cred că a fost un test bun pentru noi. În prima repriză puteam primi două, trei goluri, dar puteam să şi marcăm. Toţi cei care au intrat pe teren au dat tot ce aveau mai bun din ei. Dacă un singur jucător nu face ce trebuie să facă, la nivelul ăsta te costă şi ajungem iar să plângem după calificări”, a spus Piţurcă la GspTv.

“Am scos un rezultat bun. Ne dă speranţe pentru campania viitoare de calificare. Dacă pierdeam la scor, trebuia să ne dea de gândit. Am jucat de la egal la egal cu una dintre cele mai bune echipe din lume. Sunt mulţumit pentru rezultat. Nu contează că eu nu am reuşit să marchez”a declarat Mutu după meci.

Antrenorul Uruguayului, Oscar Tabarez, consideră că echipa sa trebuia să primească, pe bună dreptate, un penalty în prima repriză: “E prima data în cariera mea când nu mi se acordă un penalty atât de evident. După rezultatul ăsta am putea spune că ne calificăm şi noi şi România la Cupa Mondială, dar mai e mult până departe”, a afirmat tehnicianul, care l-a remarcat din trupa tricolorilor pe Gabi Torje.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 4. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheş, 15. Dorin Goian, 14. Iasmin Latovlevici (7. Valerică Găman, 61) - 11. Gabriel Torje, 13. Ionuţ Neagu (8. Costin Lazăr, 46), 22. Mihai Pintilii (5. Alexandru Bourceanu, 46), 10. Adrian Mutu (căpitan; 20. Cristian Tănase, 75) - 18. Marius Niculae (9. Ciprian Marica, 46), 21. Daniel Niculae (19. Bogdan Stancu, 46). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Rezerve neutilizate: 1. Silviu Lung jr, 23. Cristian Bălgrădean - 2. Cornel Râpă, 3. Constantin Grecu, 16. Mihai Roman, 17. Dragoş Grigore.

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 16. Maxi Pereira (4. Jorge Fucile, 46), 2. Diego Lugano (căpitan), 3. Diego Godin, 22. Martin Caceres - 5. Walter Gargano (20. Alvaro Gonzalez, 67), 11. Gaston Ramirez, 17. Egidio Arevalo Rios (8. Sebastian Eguren, 78) - 10. Diego Forlan - 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani (13. Sebastian Abreu, 60). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Rezerve neutilizate: 12. Martin Silva - 6. Sebastian Coates, 7. Cristian Rodriguez, 14. Nicolas Lodeiro, 15. Diego Perez, 18. Sebastian Fernandez

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenţi: Gabor Eros, Timbor Vamos (toţi din Ungaria); arbitru de rezervă: Istvan Kovacs (România)

Cartonaşe galbene: Goian (71), Fucile (74), Godin (78), Stancu (84).

Ultima modificare in data de :639556-12-18

TAGURI: romania, uruguay, cavani, mutu, piturca, manji, test, adrian mutu, torje, bogdan stancu