2016-12-04 08:11

Marian Oprea a obţinut medalia de argint la triplusalt, la CE de la Barcelona

|  14:38

Atletul Marian Oprea a obţinut, joi, medalia de argint înproba de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de la Barcelona, cu operformanţă de 17,51 metri.

Din prima încercare, Oprea a reuşit să sară 16,15 metri,după care şi-a îmbunătăţit săritura la 17,19 metri, care l-a urcat rapid pelocul secund, după britanicul Idowu (17,47). A treia săritură a fost mai slabă,16,61 metri, dar nu a afectat calificarea sportivului român în finala de opt,de pe locul patru. Prima încercare din runda a doua a finalei a fost de 16,75metri, iar a doua cea mai bună din finală pentru Marian Oprea, de 17,51 metri,cu care a urcat din nou pe locul secund, bifând şi cea mai bună performanţă a sezonuluiîn plan personal. Ultima sa încercare a fost ratată, dar nu a mai contat, Opreabucurându-se de urcarea pe podium, după doi ani în care s-a luptat cuaccidentările.

Medalia de aur a revenit britanicului Philips Idowu (17,81metri), iar cea de bronz - francezului Teddy Tamgho (17,45 metri), care estedeţinătorul recordului mondial al probei în sală (17,98).

Aceasta este a doua medalie obţinută de delegaţiaRomâniei la CE de la Barcelona, după cea de argint câştigată de Nicoleta Grasula aruncarea discului.

Alţi patru sportivi sunt calificaţi în finale, după cumurmează: Angela Moroşanu, la 400 de metri garduri, Ancuţa Bobocel, la 3000 demetri obstacole, Bianca Perie, la aruncarea ciocanului şi Adelina Gavrilă, latriplusalt.

Marţi, în prima zi a CE de la Barcelona, Silviu Casandras-a clasat pe locul 15 în finală, la 20 kilometri marş, iar Marius Ionescu pelocul 21 la 10.000 de metri.

Delegaţia României la CE de atletism, care se vor încheiaîn 1 august, cuprinde 33 de sportivi, 21 fete şi 12 băieţi, care au ca obiectivcucerirea a 1-2 medalii şi 4-5 calificări în finale.

Ultima modificare in data de :638936-10-12