2018-12-18 23:29

UPDATE. Mihaela Buzărnescu, CALIFICARE en fanfare în turul 3 la ROLAND GARROS

|  13:43

Mihaela Buzărnescu, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 31, s-a calificat, miercuri, fără problem, în turul trei la Roland Garros, al doilea turneul de Mare Șlem al anului. La rândul ei, Simona Halep, liderul ierarhiei feminine, a acces și ea în această fază a competiției. Cu destul emoții în prima parte a meciului, când a fost condusă cu 6-2 în primul set. A revenit apoi incredibil, surclasându-și adversara, pe americanca Alison Riske, și s-a impus net în următoarele două seturi, 6-1, 6-1. În turul secund, Simona va juca cu o altă americancă, Taylor Townsend.

Buzărnescu a trecut în doar o oră de joc de suedeza Rebecca Peterson, locul 97 WTA, sportive venită din calificări, scor 6-1, 6-2.

"Este o realizare incredibilă că am ajuns în turul trei la un Grand Slam. Asta mi-am dorit şi mă bucur că am reuşit acest lucru la 30 de ani", a declarat Buzărnescu la Eurosport.

În turul trei, Buzărnescu va juca împotriva puternicei Elina Svitolina, favorită numărul 4, care a dispus de slovaca Viktoria Kuzmova, locul 97 mondial.

Pentru accederea în turul trei, Buzărnescu va primi 130 de puncte WTA şi 130.000 de euro.

Din păcate, Alexandra Dulgheru a pierdut în turul secund la Roland Garros. Românca s-a înclinat în fața valoroasei Anett Kontaveit, care a învins-o în două seturi, 7-5, 6-2.

Ultima modificare in data de :2018-05-30

TAGURI: mihaela buzarnescu, calificare, turul 3, roland garros