2018-11-15 13:04

Monica Niculescu a făcut SHOW în sferturi la Hobart

|  12:25

Monica Niculescu s-a calificat în semifinalele turneului de la Hobart. Românca a dispus în două seturi de Risa Ozaki, ocupanta locului 100 WTA, scor 6-4, 6-4.

Meciul, care a durat ceva mai mult de două ore, a fost unul spectaculos, mai ales în setul secund. Sporiva noastră a condus cu 4-0, însă asiatica a avut o revenire senzaţională şi a egalat la 4. Monica şi-a revenit la timp, a făcut break pe serviucul adversarei, pentru ca apoi să-şi fructifice serviciul şi să câştige meciul. Asta în ciuda problemelor medicale pe care le-a acuzat la pauza dintre seturi, când a şi fost nevoită să meargă la vestiare.

A fost primul meci direct dintre cele două sportive. Niculescu le-a eliminat până acum la Hobart pe Jelena Jankovic și Kristen Flipkens, în timp ce Ozaki a trecut de Nara Kurumi și Lucie Safarova. Cea mai bună performanţă a Monicăi la acest turneu era un sfett de finală în urmă cu trei ani.

Ultima modificare in data de :2017-01-12

TAGURI: monica niculescu, hobart, semifinale