2016-12-11 04:36

Nadal, out de la Australian Open

|  19:12

SpaniolulRafael Nadal a pierdut partida disputată cu conaţionalul său David Ferrer, alşaptelea favorit, scor 4-6, 2-6, 3-6, din sferturile de finală ale AustralianOpen, însă liderul clasmentului ATP s-a accidentat laînceputul primului set. Nadal a părăsit terenul şi a mers la vestiare la scorulde 2-1 în favoarea lui Ferrer, în urma unei accidentări la piciorul stâng.Rafael Nadal a mai primit îngrijiri medicale după ghemul al cincilea, dar acontinuat să joace, în ciuda accidentării, fiind învins în două ore şi 33 deminute de joc. Liderul clasamentului ATP, deţinătorul titlurilor la RolandGarros, Wimbledon şi US Open, ratează ocazia de a deveni primul jucător dupăRod Laver în 1969 care câştigă toate turneele de Grand Slam consecutiv. Ferrerîl va întâlni în semifinale pe britanicul Andy Murray, al cincilea favorit. Încealaltă semifinală vor evolua elveţianul Roger Federer, cap de serie număruldoi, şi sârbul Novak Djokovici, al treilea favorit.

Ultima modificare in data de :639234-07-13