2018-12-11 00:19

Naționala de tineret ÎNVINGE dramatic Portugalia în preliminariile Campionatului European

|  23:34

Naţionala României a învins-o dramatic pe cea a Portugaliei cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul disputat în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019, pe stadionul ''A Mata Real'' din Pacos de Ferreira, tricolorii încheind partida în nouă jucători.

România a deschis scorul în minutul 52, când Alexandru Cicâldău a şutat pe jos de la circa 20 de metri, după o pasă a lui Florinel Coman. În min. 59, Andrei Ivan, lansat de Dennis Man, a dublat avantajul tricolorilor, care au evoluat cu un om mai puţin din min. 70, când Nedelcearu a primit al doilea cartonaş galben.Portugalia a înscris în min. 85 prin Joao Carvalho. Un minut mai târziu, lusitanii au fost aproape de egalare.România a rămas în nouă oameni în ultimul minut al timpului regulamentar, când Ivan a văzut şi el al doilea galben.Portugalia, mai periculoasă decât tricolorii în prima repriză, a avut ocazii clare mai ales prin Tavares (min. 16, 29, 37), Joao Carvalho (49) sau Gil Dias (90+2), portarul Ionuţ Radu intervenind în mai multe rânduri. La rândul său, fundaşul Boboc a salvat providenţial (78).Ionuţ Radu a apărat în min. 90+10 penalty-ul executat de Joao Carvalho.România a fost periculoasă prin Man (31), Ianis Hagi (41, 61) şi Ivan (54).Partida cu Portugalia a reprezentat debutul lui Mirel Rădoi ca selecţioner, el fiind numit la începutul lui august în locul lui Daniel Isăilă.

Ultima modificare in data de :2018-09-08

TAGURI: romania, tineret, portugalia, campionatul european