2018-10-24 01:38

Nu s-a mai întâmplat asta de 15 ani. Ce au făcut sportivii ROMÂNI la Campionatele Europene de JUDO

|  10:03

România a încheiat Campionatele Europene de judo de la Tel Aviv fără a pune la gât vreo medalie. Acest lucru nu s-a mai întâmplat din 2003, de la ediţia ţinută la Dusseldorf.

Ţara noastră a participat cu 11 judoka la acest European, şase la masculin şi cinci la feminine. Din păcate, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Andreea Chiţu (foto), locul 7 la cat. 52 kg. Cei trei sportivi care au evoluat sâmbătă, în ultima zi a competiţiei de la Tel Aviv, au părăsit întrecerile după primele tururi. La cat. 90 kg, Eduard Şerban l-a învins în primul tur pe bosniacul Rijad Dedeic, iar apoi a fost învins de spaniolul Nikoloz Sherazadishvili. Luca Kunszabo a fost întrecut în primul tur la cat. 100 kg de francezul Cyrille Maret. La cat. +100 kg, Vlăduţ Simionescu a pierdut în primul tur la olandezul Henk Grol. Rusia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz, urmată de Franţa, 3-2-0, Belgia, 1-1-0, etc.

Ultima modificare in data de :2018-04-29

TAGURI: judo, romania, medalie, campionat european, tel aviv, sportivi, ani