2018-12-18 23:27

O româncă RISCĂ să rateze turneul de Mare Şlem de la ROLAND GARROS

|  14:34

Ţara noastră riscă să rămână fără o sportivă la startul turneului de Mare Şlem de la Roland Garros.

Sorana Cîrstea s-a accidentat în meciul cu Alison Riske din sferturile de finală de la Nurnberg. Românca  a simţit dureri la coapsa stângă, când scorul îi era favorabil, scor 6-2, 4-4.

După ce a primit îngrijiri medicale pe teren, ea a cerut o pauză de vestiar. Ulterior a revenit şi a continuat să joace, însă a acuzat în continuare probleme.

După ce a setul secund cu 5-7, Sorana a abandonat în debutul actului decisiv, la 1-0 pentru adversara sa. Astfel, Riske ajuns în semifinalele competiţiei din Germania. Premiul pentru participarea în sferturi la Nurnberg este de 4.980 de euro şi 60 de puncte.

Rămâne de văzut dacă Sorana îşi va reveni la timp pentru turneul de la Roland Garros, care va debuta duminică. Ea ar urma să o întâlnească în primul tur pe Daria Gavrilova, locul 24 WTA.

Ultima modificare in data de :2018-05-25

TAGURI: sorana cirstea, mare slem, roland garros, accidentare