2016-12-09 23:20

Oltchim a câştigat Memorialul 'Constantin Tiţă'

|  19:25

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a câştigat joi ediţia a treia a turneului Memorial 'Constantin Tiţă', găzduit de Sala Sporturilor 'Traian' din Rm. Vâlcea. Oltchim s-a impus clar în toate cele trei meciuri: 39-28 (22-17) cu Univ. Neptun Constanţa, 37-28 (20-14) cu Corona Braşov, iar joi a învins pe HCM Roman cu 40-30 (20-15).

Corona Braşov a ocupat locul secund, după 25-24 (17-15) cu HCM Roman, miercuri, şi 29-25 (18-11) u Univ. Neptun Constanţa, joi. HCM Roman a terminat pe locul al treilea, graţie victoriei cu 34-29 (19-12) în faţa formaţiei Univ. Neptun Constanţa, clasată pe ultimul loc.

Oltchim câştigase şi primele două ediţii ale turneului.

Constantin Tiţă, ''Generalul'', cum îi spuneau apropiaţii, a fost o figură marcantă a sportului vâlcean în general şi a handbalului feminin în special. Tiţă a fost administratorul Sălii Polivalente din Rm. Vâlcea în perioada 1980-1990, după care a activat ca inspector de specialitate în cadrul Direcţiei Judeţene de Sport Vâlcea, conform Agerpres.

Ultima modificare in data de :639269-06-25

TAGURI: Oltchim, constatin tita, memorial