2016-12-10 12:55

Oltchim s-a chinuit cu Metz. Remiză cu iz de semifinale

|  20:47

Oltchim Râmnicu Vâlcea a început fantastic grupa II principală, cu două victorii în tot atâtea meciuri, însă în ultimul timp gâfâie serios. Chiar dacă pornea mare favorită în deplasarea de la Metz, elevele lui Radu Voina au obţinut doar o remiză, şi aceea cu forcepsul, scor 26-26 (15-15), iar acum româncele nu au voie să piardă următorul meci, acasă cu Krim, pentru a accede în semifinalele Ligii Campionilor.

Oltchim a condus clar ostilităţile în prima parte, 13-8 în minutul 20, dar au urmat greşeli peste greşeli, iar adversarul a revenit şi a egalat până la pauză, 15-15. Începutul reprizei secunde a fost favorabil Oltchimului, care s-a detaşat 18-16, dar situaţia din primul act s-a repetat, iar Metz a trecut chir în avantaj, 21-18. A fost momentul în care româncele şi-au revenit din pumni şi au început cursa de urmărire, egalând în ultimul minut, 26-26.

Metz: Amandine Leynaud - Ekaterina Andriuşina (6), Viktoria Csaki (3), Kristina Liscevic (4), Svetlana Ognjenovic (2), Marie Prudhomme (2), Nina Kamto Njitam (2), Yvette Broch (2), Marion Limal (2), Claudine Mendy (3), Martine Ringayen. Antrenor: Sebastien Gardillou.

Oltchim: Luminiţa Dinu, Talida Tolnai, Mihaela Smedescu - Oana Manea (1 gol), Ekaterina Vetkova (4), Adina Fiera, Patricia Vizitiu, Oana Chirilă (1), Marija Jovanovic (6), Yeliz Ozel (1), Aurelia Brădeanu (4), Iulia Curea (1), Valentina Elisei Ardean (3), Iulia Managarova (5), Ramona Farcău. Antrenor: Radu Voina.

Clasament: 1. Buducnost - 8 puncte, 2. Oltchim - 5 p, 3. Krim Mercator - 2 p, 4. Metz - 1 p.

Oltchim va întâlni pe 4 martie, în Sala Traian, pe Krim Mercator.

Ultima modificare in data de :639554-08-13

TAGURI: Oltchim, metz, handbal, semifinale, liga_campionilor

CE DE HANDBAL. România joacă mâine seară cu Croaţia, calificarea tricolorelor nu este încă sigură Victoria fenomenală cu Rusia, campioana olimpică en-titre, a produs o bucurie fără margini... 08 Dec 2016 | (0)
Naţionala feminină de handbal a României debutează luni seară la Campionatul European din Suedia Naţionala feminină de handbal a României îşi începe astă-seară aventura la Campionatul... 04 Dec 2016 | (0)