2016-12-06 23:59

PERFORMANŢĂ. Marian Oprea a cucerit bronzul la Europenele de Atletism de la Paris

|  19:07

Într-un moment în care atletismul românesc nu maireprezintă nimic pe plan mondial, Marian Oprea a reuşit să obţină medalia debronz la Campionatele Europene de sală de la Paris în proba de triplu salt.

După patru încercări, sportivul tricolor a reuşit să sarăcel mai mult 17.62m, chiar la prima săritură, când era pe prima poziţie. Ulterior, cel poreclitStruţul a fost depăşit de Teddy Tamgho, cu 17,92 metri, un nou record mondial,şi de italianul Donato, cu 17.73 m.

Opreaeste singurul din delegaţia României care a obţinut medalie la Europene, dupăce Cristina Bujin s-a clasat pe locul 5, tot la triplusalt.

Ultima modificare in data de :639240-03-26