2018-12-19 12:27

PRELIMINARIILE C.E. Victorie DRAMATICĂ cu Rusia. Tricolorele sunt FAVORITE la câştigarea grupei

|  21:07

Naţionala feminină de handbal a României a învins dramatic, cu forcepsul, echipa Rusiei, campioana olimpică en-titre, scor 26-25 (15-12 la pauză), în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018. Echipa noastră a revenit pe primul loc şi a devenit astfel favorită la calificare.

România a controlat prima repriză şi a fost mereu la conducere cu un avans liniştitior. În mitanul secund, oaspetele au devenit mai aggressive şi mai incisive şi au trecut pentru prima oară la conducere (17-16). În minutul 42, Rusia s-a distanţat chiar la 19-16, dar tricolorele au revenit prin Eliza Buceschi şi paradele Denisei Dedu şi au luat din nou conducerea în minutul 53 (24-23). Într-un final nerecomandat cardiacilor, România s-a distanţat la 26-24 (57) şi a reuşit să câştige meciul la limită, dar pe deplin meritat (26-25), potrivit Agerpres. Golurile noastre au fost marcate de Eliza Buceschi (6), Cristina Neagu (4), Laura Chipoer (4), Ana Maria Dragut (4), Crina Pintea (3), Raluca Băcăoanu (2), Aneta Udriştoiu, Cristina Florica şi Laura Pristăviţa (1). De la rusoaice -sau remarcat Polina Kuzneţova (5), Poliona Vedehina (5) şi Daria Samohina (4). România a acumulat 6 puncte şi a revenit în fruntea clasamentului grupei, alături de Austria (6p), care are însă golaveraj mai slab. Rusia ocupă locul 3 cu 4 puncte, iar Portugalia este ultima cu 0 puncte. Primele două clasate obţin biletele pentru turneul final din Franţa (29 noiembrie-16 decembrie), alături de echipa cu cel mai bun punctaj de pe locul 3 din cele 7 grupe preliminare europene. Într-un alt meci de duminică, Austria a învins Portugalia cu 29-24. România mai are de jucat cu Austria (31 mai, în deplasare) şi cu Portugalia (3 iunie, acasă).

Ultima modificare in data de :2018-03-25

TAGURI: victorie, romania, rusia, handbal, preliminarii, campionat european