2018-10-16 06:41

PRIMA SEMIFINALĂ DE LA EURO. Duel inedit: debutanta vs perdanta

|  17:27

Prima semifinală de la EURO are loc miercuri seară şi pune faţă în faţă pe debutanta şi totodată marea surpriză a competiţiei, Ţara Galilor a lui Gareth Bale, şi pe Portugalia lui Cristiano Ronaldo, echipă care nu a reuşit nici măcar o victorie la acest turneu în timpul regulamentar. Ne aşteaptă probabil un scenariu în care lusitanii vor ataca aproape tot meciul, în timp ce galezii vor sta din nou “la cutie” şi vor aplica arma contraatacului, care le-a adus atâtea realizări la acest turneu final.

Dacă galezii sunt debutanţi la un campionat european cum am mai spus, lusitanii se află la a cincea participare în penultimul act. În 1984, tot în Franţa, Portugalia ceda în prelungiri în faţa naţionalei gazdă, scor 2-3. În 2000, lusitanii pierdeau tot în faţa “cocoşilor”, şi tot în prelungiri, scor 1-2. În 2004, când a şi organizat EURO, Portugalia câştiga împotriva Olandei, scor 2-1, însă ceda surprinzător finala în faţa Greciei, iar acum patru ani a fost eliminată din competiţie de viitoarea campioană, Spania, la loviturile de departajare, scor 2-4.

Pe lângă faptul că au avut parte de multă şansă în cele cinci întâlniri de la EURO 2016, după trei egaluri în grupă, o victorie în prelungiri în fața Croației și una la loviturile de departajare în fața Poloniei, portughezii sunt văzuţi ca favoriţi în disputa din această seară de la Lyon. De partea cealaltă, selecţionata condusă exemplar de Chris Coleman a câştigat cu şase puncte grupa din care au făcut făcut parte marea favorită Anglia, dar şi puternicele Slovacia şi Rusia. În optimi, galezii au trecut de Irlanda de Nord, pentru ca în sferturi să strice toate calculele hârtiei şi ale pariorilor, eliminând Belgia, scor 3-1. Mai trebuie amintit că Portugalia şi Ţara Galilor se vor întâlni pentru prima dată într-un meci oficial, celelalte dispute avânt caracter amical: două victorii portughezii, una galezii (golaveraj 7-4). În altă ordine de idei, meciul de mâine seară va fi condus la centru de suedezul Jonas Eriksson, care a mai arbitrat la EURO 2016 alte două partide, Croația - Turcia 1-0 şi Ţara Galilor - Rusia 3-0.

Galezii au două absenţe notabile

Gareth Bale e de părere că echipa sa ar putea avea de suferit în meciul de miercuri seară din cauza absenţelor lui Aaron Ramsey și Ben Davies, ambii suspendaţi, “E devastator, nu doar pentru ei, ci și pentru noi ca echipă. Am fi vrut să fie cu noi, să joace. Sunt doi jucători fantastici, iar în adâncul lor sunt răniți, dar nu arată acest lucru. Au fost împreună cu grupul și acest lucru arată totul despre ei. Trebuie să încercăm să câștigăm acest meci pentru ei, pentru a juca în finală, sperăm să putem face acest lucru”, a spus Gareth Bale, care nu este de acord cu versiunea jurnaliştilor ce susţin că duelul Ţara Galilor – Portugalia s-ar rezuma la o luptă între el şi colegul său de la Real Madrid, Cristiano Ronaldo: „Simt că e Țara Galilor - Portugalia, nimic mai mult. E încă un meci mare pentru noi, e o semifinală de Campionat European și suntem încrezători. Nu e vorba despre individualități, ci despre echipă. Ne vom pregăti ca de obicei”.

Călcat pe coadă” de un coechipier

Cristiano Ronaldo nu a marcat decât două goluri la acest Campionat European, ambele în meciul cu Ungaria, scor 3-3. În restul partidelor, starul lui Real Madrid a dezamăgit, ratând un penalty cu Austria, dar şi alte faze simple din faţa porţii. Ineficacitatea atacantului a fost remarcată chiar şi de coechipierul său, mijlocaşul Valenciei, Andre Gomes, care nu s-a sfiit să afirme că se aştepta la mai mult din partea mult mai faimosului său coleg. ”Cristiano a marcat două goluri. Ne așteptam la mai mult din partea lui, este adevărat. Cred însă că nu este momentul să vorbim despre un jucător în parte. Cristiano joacă pentru echipă iar asta este cel mai important. Nu uitați că suntem 23 de jucători aici. Cristiano și-a demonstrat calitatea și cred că nu și-a spus ultimul cuvânt la acest Euro”, a spus Gomes într-o conferință de presă.

Pepe, incert

Fundaşul central de bază al naţionalei Portugaliei, Pepe, acuză în continuare probleme musculare după partida din sferturi cu Polonia. Apărătorul lui Real Madrid a fost menajat la şedinţa de pregătire de luni, iar ieri s-a pregătit separat de restul lotului condus de Fernando Santos, sub îndrumarea fizioterapeutului selecţionatei lusitane în cantonamentul de la Marcoussis. Pepe va strânge din dinţi să joace, însă în cazul în care nu va putea fi refăcut, el va fi înlocuit ori de Ricardo Carvalho ori de Bruno Alves, fratele lui Geraldo Alves, actualul fundaş al campioanei Astra Giurgiu. De lipsit sigur va lipsi William Carvalho, suspendat pentru cumulul de cartonaşe.