2017-01-24 04:58

Raluca Olaru s-a impus în finală la Hobart. Vezi ce a făcut Monica Niculescu

|  09:05

Perechea formată din Raluca Olaru și ucraineanca Olga Savchuk a câștigat finala de dublu a turneului de la Hobart în fața cuplului Gabriela Dabrowski (Canada) / Yang Zhaoxuan (China), scor 0-6, 6-4, 10-5.

După ce au cedat primul set cu 0-6, Olaru şi Savchuk au revenit incredibil în meci și au câștigat actul secund cu 6-4, pentru ca apoi să se impună în super tiebreak cu scorul de 10-5.

Raluca Olaru a câştigat astfel al şaselea ei turneu de dublu în circuitul WTA, respectiv al doilea împreună cu Savchuk, perechea impunându-se în 2008 în turneul din capitala uzbekă Taşkent. Până acum, Raluca Olaru avea alte cinci titluri WTA în carieră, obţinute la Tashkent în 2008 (alături de ucraineanca Olga Savchuk) şi în 2016 (alături de turcoaica Ipek Soylu), la Acapulco în 2011 (alături de ucraineanca Maria Koritţeva), la Nurnberg în 2013 (alături de rusoaica Valeria Solovieva) şi la Linz în 2014 (alături de americanca de origine georgiană Anna Tatishvili).

Din păcate, Monica Niculescu, cap de serie numărul 3 și locul 40 WTA, a cedat foarte uşor în două seturi în ultimul act al probei de simplu de la Hobart, scor 3-6, 1-6, în fața Elisei Mertens, sportivă venită din calificări. Astfel, Monica a ratat şansa de a ajunge pe locul 28 WTA, însă oricum de săptămâna viitoare ea se va regăsi pe poziţia a 32-a în ierarhia feminină.

Chiar dacă a început mai bine meciul, şi a condus cu 2-0 în primul set, românca a cedat primul set cu 6-3. Actul secund a fost adjudecat tot de jucătoarea din Belgia și partida s-a încheiat după doar o oră și 16 minute.

Niculescu a avut doar 12 lovituri direct câștigătoare, față de cele 28 ale adversarei sale, care a comis 20 de erori neforțate, în comparație cu cele 22 ale româncei.

Câștigătoarea trofeului va primi 43.000 de dolari și 280 de puncte WTA, în timp ce pentru prezenţa în a 8-a finală din carieră, Monica Niculescu şi-a asigurat un cec de 21.400 dolari şi 180 de puncte WTA.

Ultima modificare in data de :2017-01-14

TAGURI: raluca olaru, monica niculescu, hobart