2018-07-19 13:05

REGAL în primul meci de forță de la CM 2018: Portugalia și Spania, la EGALITATE. Vezi rezumat video

|  23:05

Iubitorii fotbalului au avut parte de un meci de senzație, vineri seară, în cea de-a doua zi a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Selecţionatele Portugaliei şi Spaniei, ultimele două campioane europene, au terminat la egalitate, 3-3 (2-1), pe Stadionul Fişt din Soci, în Grupa B a competiţiei.

Nacho l-a faultat in careu pe Cristiano Ronaldo in minutul 3, iar starul de la Real Madrid a transformat imediat lovitura de la 11 metri.

Spania a pus apoi stapanire pe joc, iar Diego Costa a adus egalarea in minutul 24 dupa prima faza controversata de la Cupa Mondiala 2018. Atacantul spaniol l-a lovit pe Pepe inainte sa suteze, dar arbitrul a validat reusita desi a apelat la tehnologia video.

Pana la pauza, Portugalia a reusit sa treaca in avantaj, in urma reusitei lui Ronaldo din minutul 44, cu largul ajutor al lui David de Gea, care a scapat mingea din maini.

Spania a revenit mult mai agresiva de la vestiare si a intors scorul intr-un interval de doar trei minute.

Diego Costa a facut 2-2 in minutul 55 dupa o recentrare excelenta a lui Busquets, iar Nacho a prins sutul carierei trei minute mai tarziu, cand "bomba" din afara careului a atins ambele bare laterale inainte sa intre in poarta.

Portugalia nu s-a lasat insa si a revenit in joc tot datorita eroului ei permanent, Cristiano Ronaldo, care a punctat magnific in minutul 88 din lovitura libera, printr-un sut ce a trimis mingea in vinclu.

Dupa acest rezultat, Iran ocupa primul loc in Grupa B, cu 3 puncte, urmata de Spania si Portugalia cu cate un punct. Maroc este ultima, fara niciun punct, scrie Ziare.com.

Ultima modificare in data de :2018-06-16

TAGURI: campionat mondial, fotbal, rusia, portugalia, spania, ronaldo