2017-11-17 21:27

Roger Federer ajunge în semifinalele Australian Open pentru a 12-a oară în carieră

|  09:49

Elveţianul Roger Federer s-a calificat pentru a 12-a oară în cariera sa în semifinalele turneului Australian Open, după ce l-a învins pe cehul Tomas Berdych, cu scorul de 7-6 (7/4), 6-2, 6-4.

După un prim set, Roger Federer a preluat controlul jocului și a câştigat partida după 2 ore și 16 minute de joc, transmite Agerpres.

În acest act al turneului, elveţianul va juca împotriva câștigătorului din partida Novak Djokovic, numărul unu mondial, și japonezul Kei Nishikori, cap de serie numărul 7.

Roger Federer a disputat până în prezent 38 de semifinale și 27 de finale Grand Slam, cucerind în total 17 titluri.

Ultima modificare in data de :2016-01-26