2018-04-20 21:15

România ÎNVINGE Spania și se CALIFICĂ în optimile de finală ale CM handbal

|  23:24

România s-a impus în fața Spaniei, scor 19-17, și s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

România a început timid partida cu Spania, lovindu-se în 3 rânduri de zidul înălțat de Silvia Navaro.

Cristina Neagu a dat semnul revenirii cu 2 aruncări marcă înregistrată, apoi portarul Iulia Dumanska și pivotul Crina Pintea și-au intrat în rol. Apărarea exactă, ermetică, a fost cheia partidei.

Time-out-urile luate perfect de Ambros Martin ne-au ținut mereu concentrarea la cel mai ridicat nivel, reușind să ne desprindem în ultimele minute ale jocului.

Ultimele minute au fost pe muchie de cuțit, cu România revenind de fiecare dată pe tabelă și egalând, până în ultimele 120 de secunde, când fetele noastre s-au concentrat impecabil și au închis tabela!

Rezultate

România - Paraguay 29-17România - Slovenia 31-28România - Spania 19-17mâine - ora 19:00 România-Angolapoimâine - ora 19:00 România-Franța