2016-12-11 12:15

România a câştigat Cupa Mondială la handbal feminin!

|  19:53

Naţionalade handbal feminin a României a câştigat Cupa Mondială, după ce a învins,duminică, la Aarhus (Danemarca), reprezentativa Norvegiei, scor 24-23. Dacăprima repriză a fost echilibrată, în partea a doua, tricolorele s-au desprinsla 3 goluri cu 10 minute înainte de final. Nordicele s-au apropiat la un singurgol şi au avut ultimul atac, însă Paula Ungureanu a salvat rezultatul. PentruRomânia au marcat Geiger 6 goluri, Moldovan 5, Manea 4, Ardean 4, Chintoan 2,Nechita 1, Tivadar 1 şi Brădeanu 1.

Înfaza grupelor, tricolorele au învins Norvegia, cu 21-20, după un meci dominatde campioana europeană şi olimpică en-titre, până spre final.

Finalamică a fost câştigată, tot duminică, de reprezantativa Franţei, scor 28-26(17-15), în faţa naţiunii gazdă a competiţiei, Danemarca.

Dupărevenirea din Danemarca, naţionala are programată o nouă reunire în 25octombrie, pentru pregătirea şi participarea la Trofeul Carpaţi, de la DrobetaTurnu Severin (28-21 octombrie).

Ultima modificare in data de :638942-12-29