2016-12-06 16:31

România a cucerit argintul la Campionatul European de tenis de masă. Fetele de aur au pierdut finala în faţa multinaţionalei Olandei

|  18:51
Naţionala feminină a pierdut cu 3-1 finala CampionatuluiEuropean în faţa unei naţionale a Olandei care a avut în componenţă douăchinezoaice şi o rusoaică. Deşi România a obţinut argintul, echipa noastrămerită aurul doar din prisma faptului că a fost printre puţinele care a folositdoar jucătoare autohtone.

Cele două reprezentative au reeditat practic întâlnireadin grupe, atunci când naţionala chinezo-ruso-olandeză, câştigătoarea ultimelordouă ediţii ale Europenelor, a trecut cu 3-0 de Samara & Co., prinvictoriile obţinute de Lie Jie, Li Jiao şi Elena Timina.

În prima partidă a finalei, Daniela Dodean (22 de ani) afost foarte aproape de a smulge un punct important în faţa lui Lie Jie, însă aratat o minge de meci la 2-1 şi a cedat psihic. Chinezoaica naturalizată arevenit spectaculos şi s-a impus cu 3-2, Daniela izbucnind în plâns imediatdupă.

Şi în al doilea meci Elizabeta Samara a început bine şichiar putea câştiga primul set, dar Li Jiao (locul 25 mondial) a încheiatconturile în scurt timp, bifând al doilea punct pentru batave.

Convins că România nu mai poate pune nici o problemă,antrenorul chinez al olandezelor a trimis-o în faţa fileului pe singura autohtonădin echipă, Linda Creemers. În faţa Iuliei Necula, Creemers a pierdut clar, cu3-1, demonstrând că Olanda nu îşi merită statutul de triplă campioană europeană,iar România putea să revină.

Distrusă psihic, Daniel Dodean a încercat imposibilul,dar nu a putut profita de şansa primită şi a cedat cu 3-2 în faţa lui Li Jiao.România este nevoită să accepte argintul, după un parcurs excepţional.

Rezultatele naţionalei feminine la Campionatul European:

România – Luxemburg 3-2 (Grupa A)

Olanda – România 3-0 (Grupa A)

România – Ucraina 3-0 (Grupa A)

România – Germania 3-2 (sferturi de finală)

România – Polonia 3-0 (semifinale)

Olanda – România 3-1 (finală)

Meciurile finalei:

1. Daniela Dodean – Lie Jie 2-3 (10-12, 11-6, 11-3, 10-12, 5-11)

2. Li Jiao – Elizabeta Samara 3-0 (14-12, 11-8, 11-2)

3. Linda Creemers – Iulia Necula 1-3 (8-11, 11-6, 5-11, 5-11)

4. Li Jiao – Daniela Dodean 3-2 (11-8, 11-6, 6-11, 7-11, 11-8)

Băieţii au terminatpe 13

Echipamasculină a României s-a clasat pe locul 13 la acest European, după ce a învinsSpania şi Serbia pentru locurile 13-16. Reprezentativa tricoloră a fost formatădin Adrian Crişan, Constantin Cioti şi Adrian Crişan. În proba de simplumasculin, care a debutat ieri, Hunor Szocs şi Adrian Dodean s-au calificat înturul 2 al competiţiei.

Ultima modificare in data de :638942-08-24