2016-12-09 00:04

România a învins vicecampioana mondială la Europeanul de polo

|  18:20

Naţionala de polo a României a trecut ieri, scor 11-10,de vicecampioana mondială Spania, în Grupa A de la Campionatul European care sedesfăşoară în aceste zile la Zagreb.

Elevii lui Istvan Kovacs au dominat clar întâlnirea cuibericii şi au câştigat trei din cele patru reprize, scor 2-1, 3-2, 3-5 şi 3-2,obţinând astfel al doilea succes din tot atâtea posibile după ce în prima zi atrecut de Turcia, cu 12-6. Principalul marcator de până acum este Cosmin Radu,care are nu mai puţin de şase reuşite, dintre care patru împotriva turcilor.

Pentrua fi siguri de calificarea în sferturile de finală, tricolorii trebuie să maiobţină cel puţin o victorie din următoarele trei jocuri din Grupă, când vorîntâlni ţara gazdă Croaţia (azi), campioana europeană Muntenegru şi Italia.

Ultima modificare in data de :638939-12-14