2016-12-05 16:43

România a terminat pe locul 7 la CE ce polo, după de a învins Spania

|  14:45

Naţionala depolo a României a terminat pe locul 7 Campionatul European de la Zagreb, dupăce a învins vicecampioana mondială Spania, scor 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4). Dupăo primă repriză "albă", spaniolii au deschis scorul şi au condus cu3-1, însă România a revenit spectaculos şi a condus la finalul reprizei a treiacu 8-3. Meciul părea jucat, dar ibericii au avut un final incredibil şi s-auapropiat la un singur gol diferenţă. Tricolorii au înscris prin C. Radu 3goluri (17 în total la CE de la Zagreb, golgeter al României), Buşilă 2, Iosep1, Kadar 1, Diaconu 1. Pentru adversari au punctat Molina 3 goluri, Martin 1,Espanol 1, Garcia 1 şi Mallarach 1.

În fazagrupelor, România a mai învins o dată Spania, scor 11-10.

Deoarece auterminat pe locul 7 la această competiţie, românii vor trebui să joacecalificări pentru turneul final programat peste doi ani în Olanda.

În partidapentru locurile 9-10, Grecia s-a impus în faţa Turciei, scor 10-7.

Sâmbătă, înfinala mică, se vor duela Serbia şi Ungaria, în timp ce pentru medaliile de aurvor lupta învingătoarele din semifinale, Italia şi Croaţia.

Ultima modificare in data de :638942-06-27