2016-12-04 12:41

România s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de la Aarhus

|  17:44

Naţionala dehandbal feminin a României s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei Mondialede la Aarhus, de pe prima poziţie a grupei B, după ce a remizat cureprezentativa Suediei, scor 27-27 (14-12).

JoculRomâniei a mers bine în primele minute, scor 6-1 (minutul 11), dar dupămijlocul primei reprize au apărut nesincronizările, iar Suedia s-a apropiat petabelă, 11-9 (minutul 24). Tricolorele au intrat totuşi în avantaj la pauză,scor 14-12, dar repriza secundă a fost mai echilibrată şi în ultimele zeceminute scorul a fost de multe ori egal. Amariei a reuşit să readucă România ladouă goluri distanţă în minutul 57, scor 27-25, dar Suedia a egalat şi partidas-a încheiat cu 27-27. Astfel, România a acumulat 5 puncte (două victorii şi oremiză) în grupa B şi s-a calificat în semifinalele competiţiei de pe primulloc.

Marcatoareletricolore au fost Amariei 7 goluri, Neagu 5, Ardean 5, Brădeanu 4, Nechita 2,Geiger 2, Manea 1, Moldovan 1.

România vaîntâlni, sâmbătă, în semifinale, ocupanta locului secund în grupa A.

Joi, voravea loc şi celelalte trei partide, care vor stabili ierarhia finală a grupelorşi programul semifinalelor: Franţa-Ungaria şi Danemarca-Germania (în grupa A),respectiv Norvegia-Rusia (grupa B).

În primeledouă zile ale Cupei Mondiale, România şi-a trecut în cont două victorii, una înfaţa campioanei europene şi olimpice en-titre, Norvegia, scor 21-20, şi alta înpartida cu campioana mondială Rusia, scor 32-24.

Semifinalelesunt programate sâmbătă, iar finala mică şi cea mare vor avea loc duminică, înultima zi a competiţiei din Danemarca.

NaţionalaRomâniei a câştigat ediţia din 2009 a Cupei Mondiale, învingând în finalăNorvegia.

Ultima modificare in data de :638942-11-24