2016-12-05 02:39

Românul Eduard Novak, pentru a treia oară campion mondial la paraciclism

|  12:07

Eduard Novak s-a clasat pe primul loc în cursa de 4 km urmărire, din cadrul Campionatelor Mondiale de paraciclism pe velodrom din Los Angeles şi a câştigat astfel al treilea titlu de campion mondial din carieră. Ciclistul Eduard Novak a reuşit să sosească, în finală, cu 3 secunde înaintea deţinătorului recordului mondial, cehul Jiri Jezek. Eduard a făcut o cursă perfectă şi a declarat că acest rezultat îi dă încredere că va reuşi să devină campion la Jocurile Paralimpice de la Londra.  "Mă bucur nespus pentru acest rezultat şi pentru că am reuşit o performanţă remarcabilă. (...) În calificări am fost mai slab cu 1,6 zecimi, însă în finală am reuşit să mă impun, ceea ce îmi dă încredere pentru Londra. Timpul nu a fost cel mai rapid deoarece pista este una foarte grea şi mulţi ciclişti au dat greş cu tactica, la alegerea pinioanelor", a declarat Eduard Novak, citat în comunicatul echipei sale.  Rutierul român a terminat cursa cu timpul de 04:47.927, fiind urmat de cehul Jiri Jezek, cu timpul de 04:50.852, şi de britanicul Jody Cundy. Eduard Novak va mai concura în cursele de 1 km contratimp şi 10 km scratch.

Ultima modificare in data de :639554-02-09

TAGURI: eduard novak, campion mondial, paraciclism, los angeles

Nico Rosberg e noul campion mondial din Formula 1, la 34 de ani după ce tatăl său a triumfat în Marele Circ Nico Rosberg (Mercedes) a devenit ieri, în premieră, noul campion mondial în Formula 1. În... 27 Noi 2016 | (0)
Magnus Carlsen şi-a păstrat titlul de campion mondial la şah Campionul mondial la şah, Magnus Carlsen, și-a păstrat titlul suprem în meciul desfășurat în... 01 Dec 2016 | (0)