2018-12-17 10:25

Rusia a fost ELIMINATĂ de Croația din sferturile de finală ale Cupei Mondiale

|  00:50

Reprezentativa Croaţiei a învins, sâmbătă seară, la Soci, naţionala Rusiei, cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale.

La finalul prelungirilor, scorul partidei Rusia – Croaţia era 2-2, golurile fiind marcate de Cerişev ’31 şi Fernandes ‘115, respectiv Kramarici ’39 şi Vida ‘101.

1-0: Cerişev a deschis scorul cu un şut din afara careului.

1-1: Kramarici a înscris cu capul, după o centrare a lui Mandzukici.

1-2: Vida a marcat pentru croaţi, tot cu o lovitură cu capul.

2-2: Fernandes a egalat cu capul, după o lovitură liberă.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Brozovici, Modrici, Vida şi Rakitici. Kovacici a ratat.

Pentru Rusia au marcat Dzagoev, Ignaşevici şi Kuziaev. Au ratat Smolov şi Fernandes.

Cei doi portari au apărat câte o lovitură de departajare: Subasici la Smolov şi Akinfeev la Kovacici.

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Ignaşevici, Kudriaşov – Samedov (Erohin ’54), Kuziaev, Golovin (Dzagoev ‘102), Zobnin – Cerişev (Smolov ’67), Dziuba (Gazinski ’79). Selecţioner: Stanislav Cercesov. Croaţia: Subasici – Vrsaljko (Corluka ’96), Vida, Lovren, Strinici (Pivarici ’74) - Rakitici, Modrici - Rebici, Kramarici (Kovacici ’88), Perisici (Brozovici ’63) - Mandzukici. Selecţioner: Zlatko Dalici.

Meciul a fost arbitrat de brazilianul Sandro Ricci, citeaza News.ro.

În semifinale, Croaţia va întâlni Anglia, care a trecut în sferturi de Suedia, scor 2-0.

Semifinala se va disputa pe stadionul Lujniki din Moscova, la 11 iulie. În cealaltă semifinală se vor întâlni Franţa şi Belgia, în 10 iulie, la Sankt Petersburg.

Ultima modificare in data de :2018-07-08

TAGURI: cupa mondiala, rusia, croatia