2016-12-10 18:36

SPORT


Selecţionatele pentru All Star Game-ul baschetului românesc

 |  17:05
Selecţionatele pentru All Star Game-ul baschetului românesc

Federaţia Română de Baschet a anunţat azi listajucătorilor care vor participa la All Star Game pe 9 aprilie, la Sibiu,informează site-ul oficial al forului condus de Carmen Tocală.

Timpde doua săptămâni, fanii baschetului masculin românesc şi nu numai au avutocazia să-şi exprime prin vot opţiunile pentru jucătorii şi antrenorii care vorparticipa în selecţionatele NORD şi SUD la ALL STAR GAME – SIBIU 2011. În urmacentralizării tuturor datelor (din partea publicului au fost înregistrate 3.656de voturi + şi-au exprimat preferinţele 12 instituţii mass-media + votultehnic, Colegiul Central al Antrenorilor).Astfel, ţinând cont şi de faptul că la Sibiu vor fi reprezentate, în premieră,toate cele 16 echipe divizionare (8 la NORD şi 8 la SUD), fiind o ediţie lacare FRB aniversează 80 de ani existenţă, dar şi de modelul lansat deFIBA-Europe cu 14 jucători în fiecare selecţionată (o altă premieră pentruRomânia).

NORDJucători:Reprezentanţii celor optechipe divizionare:Jujuan Laray Cooley (BC Mureş Tg. Mures)Andrei Dragoş Mihai (BC Timişoara)Dawson jr Leroy Leon (Politehnica Iaşi)Kyndall Dykes (U-Mobitelco BT Cluj)LeVar Cortez Seals (CSU Atlassib Sibiu)Mitchell Tyrone Lamar (CSM Oradea)Titus Nicoară (Gaz Metan Mediaş)Coleman Yamene (BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc)În funcţie de voturile obţinute,dar şi de distribuţia pe posturi şi de ponderea (români/străini), iată şiceilalţi 6 jucători:Popa Calotă Octavian (CSU Atlassib Sibiu)Mihail Silvasan (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)Jason O’Brian Forte (BC Mures Tg. Mureş)Andrei Căpuşan (BC Mureş Tg. Mureş)Zoran Krstanovic (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)Ionuţ Drăguşin (Gaz Metan Mediaş)Antrenori: Cristian Achim (CSM Oradea)Marcel Tenter (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)Rezerve–în cazul în care apar probleme de orice natură în lotul selecţionatei NORD(accidentări etc.), FRB a stabilit şi două rezerve, Earl Lavelle Brown (CSUAtlassib Sibiu), pentru jucători străini, şi Dan Păltinişanu (BC Timişoara),pentru jucători români.Din selecţionata NORD,cele mai multe voturi din partea publicului au obţinut Jujuan Laray Cooley(1192 voturi – lider poziţia “point guard”), Kyndall Dykes (993 voturi -lider poziţia “shooting guard”), Jason O’Brian Forte (752 voturi – lider poziţia“small forward”), Titus Nicoară (496 voturi – lider poziţia “power forward”),Zoran Krstanovic (834 voturi – lider poziţia “center”). Din partea mass-media,lideri pe poziţiile lor au fost Krstanovic (6), Nicoară (7), Seals (4), Dykes(8), Cooley (3). La antrenori, bătălia s-a dat între Deri Csaba (696 voturipublic, 1 vot presă), Cristian Achim (608 voturi public, 6 voturi presă) şiMarcel Tenter (570 voturi public, 5 voturi presă), iar in cele din urmă cei doiantrenori români au câştigat, fiind preferaţi şi la votul tehnic.SUDJucători:Reprezentanţii celor optechipe divizionare:Miljan Medvedj (CS Otopeni)Cătălin Burlacu (CSU Ploiesti)Adonte Maurice Gennie (BCM U Piteşti)Virgil Stănescu (CSA Steaua Turabo)Darby jr Louis (Energia Rovinari)Mario Marcell Bennett (CSM Bucureşti)Kenneth Simms (SCM Craiova)Octavian Boian (CSU Cuadripol Braşov)În funcţie de voturile obţinute,dar şi de distribuţia pe posturi şi de ponderea (români/străini), iată şiceilalţi 6 jucători:Adrian Tudor (CSU Ploieşti)Darryl Joshua Jackson (CSA Steaua Turabo)Virgil Căruţaşu (CSA Steaua Turabo)Levente Szijarto (CSU Ploieşti)Andrei Mandache (CSA Steaua Turabo)Hristo Nikolov Yanchev (CSA Steaua Turabo)Antrenori:Vladimir Arnautovic (CSU Ploieşti)Tudor Costescu (BCM „U“ Piteşti)Rezerve- în cazul în care apar probleme de orice natură în lotul selecţionatei NORD(accidentări etc.), FRB a stabilit şi două rezerve, Cortney Jermain Scott (CSOtopeni), pentru jucători străini, şi Adrian Gutoaia (CSU Ploieşti), pentru jucătoriromâni.


Aparut in:

Ultima modificare in data de :639243-03-30



Comenteaza pe facebook




Comenteaza pe site

Adauga un comentariu

Random image