2018-12-10 20:52

Sevilla – Fiorentina 3-0 și Napoli – Dnepr 1-1, în prima manșă a semifinalelor din Liga Europa

|  08:35

Portarul echipei naționale, Ciprian Tătărușanu, a fost rezervă în umilința pe care echipa sa Fiorentina a trăit-o în Spania, cu Sevilla, scor 0-3, în prima manșă a semifinalelor din Liga Europa. Chiar dacă gruparea viola a ratat ocaziile mai mari în prima repriză, gazdele, deținătorii en-titre ai trofeului, au marcat prin Aleix Vidal (17, 52) și de Kevin Gameiro (75).

Au jucat echipele:

Sevilla: Rico – A. Vidal, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - Krychowiak, M'Bia (Iborra 73) - Reyes (Coke 58), Banega, Vitolo - Bacca (Gameiro 75). Antrenor: Unai Emery.

Fiorentina: Neto - Tomovic (Richards 46), Savic, Rodriguez, Alonso - Fernandez, Badelj (Pizarro 68), Borja Valero - Joaquin, Gomez (Ilicic 80), Salah. Antrenor: Vincenzo Montella.

În celălalt penultim act, echipa ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk, cu fundaşul Alexandru Vlad pe banca de rezerve, a reușit să scoată o remiză prețioasă pe terenul favoritei Napoli, scor 1-1 (0-0). Italienii au deschis scorul prin David Lopez, în minutul 50, oaspeţii reuşind egalarea prin Selezniov, în minutul 81.

Napoli: Andujar - Maggio, Raul Albiol, Britos, Ghoulam - Jorginho, David Lopez (Gargano 71) - Callejon (Gabbiadini 77), Hamsik, Insigne (Mertens 82) - Higuain. Antrenor: Rafael Benitez.

Dnepr Dnepropetrovsk: Boiko - Fedeţki, Douglas, Şeberiaşko, Leo Matos - Kankava (Bezus 69), Fedorciuk - Luşkevici (Bruno Gama 57), Rotan, Konoplianka - Kalinic (Selezniov 80). Antrenor: Miron Markevici.

Returul celor două meciuri vor avea loc pe 14 mai. Finala este programată la Varșovia, pe 27 mai.

Ultima modificare in data de :2015-05-08

TAGURI: sevilla, fiorentina, dnepr, Napoli, semifinale, liga, europa, tur, ciprian, tatarusanu