2018-10-21 18:40

Şi-a revenit la ţanc. SIMONA HALEP, ÎN SFERTURI LA WIMBLEDON

|  18:54

Aşa cum era de aşteptat, Simona Halep a avut parte de un meci greu ieri la Wimbledon, în optimi, cu americanca Madison Keys (21 de ani, locul 9 WTA), o specialistă a jocului pe iarbă. Românca s-a calificat până la urmă mai departe, scor 6-7 (5-7), 6-4, 6-3.

După un început de meci bun, în care a condus cu 5-4 şi 6-5, Simona a pierdut inexplicabil primul set la tie-break, scor 5-7. Nici începutul setului secund nu a fost inspirat pentru Halep, care s-a văzut condusă cu 2-0. A fost momentul în care românca şi-a adus minte că este totuşi numărul 5 mondial şi a revenit senzaţional în meci, adjudecându-şi setul, scor 6-4. Setul decisiv a fost echilibrat doar până la 2-2, când Simona a trecut din nou la conducerea meciului şi s-a impus categoric cu 6-3.

Simona Halep a obținut 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală, fază în care va da piept cu un adversar greu, chiar foarte greu, nemţoiaca Angelique Kerber, numărul 4 mondial. Kerber, câștigătoare în acest an la Australian Open, are un bilanț defavorabil în întâlnirile cu Halep, având o singură victorie şi trei eşecuri.

Ultima modificare in data de :2016-07-04

TAGURI: simona halep, sferturi, wimbledon