2018-11-20 15:44

Simona Halep a CÂȘTIGAT! E în FINALA de la Roland Garros!

|  21:12

Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 3, a castigat meciul impotriva sportivei Karolina Pliskova, din Cehia, locul 3 WTA si cap de serie numarul 2, in semifinalele turneului de la Roland Garros. SCor final: 6-4 3-6 6-3.

Chiar dacă nu a făcut cel mai bun meci al său cu Pliskova, Halep a reuşit să se impună după exact două ore de joc. Pliskova a luat primul ghem al partidei, dar apoi Simona a restabilit egalitatea şi a reuşit break-ul după un ghem cu două duble greşeli ale cehoaicei (2-1). Meciul a fost strâns în continuare, Halep desprinzându-se la 3-1 după ce a salvat două mingi de break. Halep a avut apoi o minge de 4-1, dar Pliskova a reuşit să se apropie la 3-2. S-a mers cu serviciul în continuare şi Simona a încheiat setul cu 6-4, în 43 de minute, după ce ratase două mingi de set la 5-3. În actul secund, Pliskova a fost mai agresivă, iar Halep nu a reuşit să ţină ritmul aşa de bine. Pliskova a condus cu 1-0 şi 2-1, Halep a egalat de fiecare dată, dar apoi echilibrul fragil s-a rupt, cehoaica a luat un ghem la zero şi apoi a făcut break-ul (2-4). Halep a ratat trei oportunităţi de break şi şansa de a reveni în set, iar Pliskova a făcut 5-2, adjudecându-şi setul cu 6-3. În decisiv, Halep a părut mai decisă, a condus cu 1-0, apoi a avut o minge de break, nefructificată, a avut 2-1 şi în sfârşit a câştigat contra serviciului (3-1), detaşându-se la 4-1 după ce a salvat două mingi de break. Halep a avut o şansă de 5-1, dar a ratat-o, iar apoi Pliskova a reuşit să o contreze şi să se apropie la 4-3. Karolina a servit pentru 4-4, dar românca a reuşit break-ul, iar apoi a încheiat setul cu 6-3. Din punct de vedere statistic, Halep nu a avut niciun as şi a făcut o dublă greşeală, având procentaje bune la punctele cu ambele servicii, 71% la primul şi 40% la al doilea. Simona a transformat doar 3 din cele 12 mingi de break create şi a avut 14 winners, făcând tot atâtea erori neforţate. De partea cealaltă, Pliskova a reuşit 7 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli, a avut procentaje bune la serviciu, 60% la primul şi 57% la al doilea, transformând doar 2 din cele 8 mingi de break (procentaj egal cu Simona). Karolina a reuşit nu mai puţin de 45 de mingi direct câştigătoare, dar a comis şi 55 de erori neforţate. Pliskova ar fi devenit numărul unu mondial dacă s-ar fi calificat în finala turneului, în timp ce Simona Halep va deveni lider WTA dacă va cuceri trofeul. Halep o conduce categoric pe Karolina Pliskova (25 ani) în meciurile directe, cu scorul general de 6-1. Prima confruntare a avut loc în 2006, la junioare, într-un turneu din Belgia, când Simona s-a impus cu 7-5, 6-4. În 2015, Halep câştiga cu 6-4, 7-6 (4) în finală la Dubai, iar apoi se impunea şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 6-4. Anul trecut, Simona învingea cu 6-4, 7-5 în sferturi la Sydney, după care Pliskova se impunea în Fed Cup, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, precedentul duel, disputat anul trecut, la Montreal, încheindu-se tot cu victoria româncei, 6-3, 6-3, în optimi. De remarcat că toate meciurile au avut loc pe hard. În finala de la Roland Garros, programată sâmbătă, de la ora 16,00, Halep o va înfrunta, în premieră, pe Ostapenko (20 ani împliniţi joi, 47 WTA), victorioasă cu 7-6 (4), 3-6, 6-3 cu Timea Bacsinszky (Elveţia).

Jelena Ostapenko este prima finalista a turneului feminin de Roland Garros, dupa ce a invins-o in prima semifinala pe Timea Bacsinzky, scor 7-6, 3-6, 6-3, dupa un meci care a durat doua ore si 28 de minute.

Ultima modificare in data de :2017-06-09

TAGURI: simona halep, finala, roland garros