2018-12-18 23:48

Simona HALEP a suferit, s-a enervat, dar a bifat prima VICTORIE cu Johanna Konta în circuitul WTA. Românca e în semifinale la Cincinnati

|  09:46

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-4, 7-6 (1), pe britanica Johanna Konta, locul 7 WTA. E prima izbândă a româncei din patru partide în faţa lui Konta în circuitul WTA. Halep a câştigat în acest an în faţa britanicei în Fed Cup, în "celebra" dispută de la Mamaia.

Simona Halep ar fi trebuit să se impună cu uşurinţă, dar a ratat cinci mingi de meci în setul secund, două consecutive la 5-3 şi alte trei la rând, la 6-5. Konta a fost prima care a rupt echilibrul cu un break, la 1-1. Halep a răspuns cu rebreak, a câştigat din nou pe serviciul adversarei la 3-2 şi a salvat un 0-40 la 4-2, pentru a se distanţa la trei ghemuri pe tabelă. La 5-3, Halep a fost condusă pe propriul serviciu cu 15-40, apoi a avut o minge de set, dar Konta a reuşit break-ul. A fost un moment care părea că-i readuce Simonei Halep starea de irascibilitate arătată în acest sezon american,scrie news.ro. Dar l-a chemat pe antrenorul Darren Cahill, care a reuşit să o liniştească şi, cu un rebreak, Halep a luat primul set, cu 6-4, după 46 de minute.

Konta a început setul secund câştigând pe serviciul adversarei, dar a continuat să greşească excesiv şi a pierdut următoarele patru ghemuri. Apoi, jocul s-a echilibrat din nou, însă Halep a reuşit să ajungă la 5-3 şi să servească pentru câştigarea partidei. Ea a avut 40-15, dar a irosit cele două mingi de meci, pentru că Johanna Konta a jucat la nivelul cel mai înalt de până atunci şi a străpuns apărarea rivalei. După ce a făcut cadou numeroase puncte, Konta a găsit resurse pentru lovituri excepţionale, egalând la 5 şi conducând în următorul ghem cu 40-15 pe serviciul româncei. Obligată de jocul adversarei şi după ce Cahill intervenise a doua oară, Halep nu a cedat şi şi-a ridicat şi ea nivelul evoluţiei, întorcând soarta ghemului în favoarea ei. A fost un moment care a mai slăbit încrederea Johannei Konta şi Halep a avut 40-0 pe serviciul ei. Penru că Johanna Konta a servit foarte bine, Halep a ratat toate cele trei mingi de meci şi setul a ajuns în tie-break. De această dată, Simona Halep nu a mai iertat şi a câştigat cu 7-1, punând capăt meciului după o oră şi 50 de minute de la start.

Încă o dată aproape de primul loc

Învinsă în sferturi la Wimbledon de Konta, într-un meci ce putea să-i aducă locul 1 WTA , Halep are acum din nou ocazia să lupte pentru a deveni în premieră lider al WTA. Pentru această performanţă, ea are nevoie acum să câştige trofeul la Cincinnati. În cealaltă semifinală vor evolua Karolina Pliskova din Cehia, locul 1 WTA, şi spaniola Garbina Muguruza, locul 6 WTA. Calificarea în semifinale este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 128.330 de dolari şi cu 350 de puncte WTA.

Adversară "accesibilă"?

În penultimul act, Halep va evolua cu Sloane Stephens, locul 151 WTA, beneficiară a unui wild card.Ele se vor întâlni a doua oară în această lună. La 1 august, românca a învins-o, cu scorul de 7-6 (3), 6-0, pe americancă, în turul al doilea al turneului de categorie WTA de la Washington. Scorul general al întâlnirilor directe dintre ele este de 4-2, pentru Halep.

"Amândouă am jucat bine în această seară. Am fost din nou foarte aproape să închei mai repede setul secund, dar cred că am fost un pic prea nervoasă. Mă bucur însă de acest moment, cred că am dat tot ce am avut. A fost o plăcere să joc în faţa voastră şi vă mulţumesc pentru atmosfera frumoasă. În tie-break, mi-am spus că am fost în aceeaşi situaţie cu câteva săptămâni în urmă şi am vrut să intru mai decisă şi să fiu agresivă cum am fost tot meciul. Cred că am făcut-o bine dacă am terminat tie-break-ul atât de rapid. Am jucat cu Sloane în urmă cu două săptămâni, am câştigat acel meci, dar nu a fost uşor, Ştiu că este o adversară dificilă, foarte puternică. O să fie o mare provocare. Dar vreau să revin şi să joc pe acest teren, unde m-am simţi foarte bine şi, cu siguranţă, o să dau tot ce am mai bun", a declarat Halep la interviul de pe teren.

Ultima modificare in data de :2017-08-19

TAGURI: halep, konta, semifinale, cincinnati

LEVST.
20 Aug 2017

desi in setul 2 Konta a"intins-o" pe Simona la cateva mingi, Simona a fost mai buna , a jucat agresiv, chiar eroic la multe mingi.In orice caz a fost o victorie binemeritata si nu "zdrobitoare"( cum considera unii), insa poare fi zdrobitoare acum, in partida cu Sloane, daca reediteaza primul set.Pare ca va juca si maine, cu cealalalta favorita a mea, Muguruza...Succes, la amandoua!
LEVST.
20 Aug 2017

Excelent! In cateva zeci de minute a reeditat -de fapt l-a editat- setul intai, asteptam "ziua cea mare "Maine!Indiferente de ce va fi maine, felicitari pentru Simona, tine steagul romanesc pe redute!