2018-12-15 06:36

UPDATE. Simona Halep a fost eliminată de Carla Suarez Navarro în semifinala turneului WTA de la Roma

|  13:42

Simona Halep a pierdut, sâmbătă, lupta pentru calificarea în finala turneului de la Roma. Românca, locul 2 WTA, a fost învinsă de sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, numărul 10 mondial, în sferturile turneului de la Roma. Halep a cedat după două ore și 29 de minute de joc echilibrat, în fața unei adversare care a menținut un nivel ridicat pe tot parcursul meciului.

Navarro câştigă cu 7-5 după un meci cu răsturnări incredibile de situaţie

Navarro face break şi serveşte pentru meci!

Navarro câştigă un game foarte disputat. 5-5 acum

Halep îşi face serviciul! 5-4 pentru româncă. Ea are acum şansa de a câştiga meciul!

Break, Halep! Modul în care se joacă acest set este incredibil. Ambele jucătoare îşi pierd pe bandă rulantă serviciul, ca nişte începătoare

Break Navarro la 0 la 3-3! Halep suferă în continuare la serviciu. O zi proastă pentru româncă, îndeosebi la serviciu. Halep este deosebit de nervoasă

Un nou break! Halep câştigă din nou pe serviciul lui Navarro. Nicio jucătoare nu a câştigat până acum pe propriul serviciu în decisiv

Nici Simona Halep nu reuşeşte să-şi facă serviciul în acest set decisiv. Un nou break Navarro, care conduce cu 2-1

Setul decisiv debutează spectaculos: Suarez Navarro face break, dar nu reuşeşte să îşi câştige serviciul, aşa că scorul este 1-1

Suarez Navarro câştigă setul 2 cu 6-3

Halep face 5-3 şi face eforturi mari să se menţină în setul 2. Game lung pe serviciul lui Suarez Navarro

Jucătoarea spaniolă se distanţează la 5-2

Suarez Navarro începe mai bine în setul 2 şi reuşeşte break-ul

Halep câştigă primul set fără să mai piardă un game

Halep face break şi serveşte pentru desprindere în primul set

Halep îşi câştigă serviciul şi egalează la 2

Câte un break pentru fiecare jucătoare în începutul meciului. Halep serveşte acum pentru a egala la 2.

LIVE: Meciul a început cu Suarez Navarro la serviciu.

Partida va avea loc pe terenul central.

Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 6-2, pe sportiva cehă Petra Kvitova, locul 4 WTA, şi s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, fază în care va evolua împotriva Simonei Halep, locul 2 WTA.

Simona Halep a ajuns în penultimul act al competiţiei italiene după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-1, 6-0, pe Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, sportivă venită din calificări.

Halep şi Suarez Navarro s-au mai întâlnit de nouă ori până în prezent, scorul fiind de 5-4 pentru jucătoarea română.

În martie, Simona Halep, locul 3 WTA şi a treia favorită atunci, a învins-o, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-1, pe Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, aceasta fiind ultima partidă dintre ele.

Totuşi, jucătoarea din Constanţa a pierdut toate cele trei meciuri disputate anterior cu Suarez Navarro pe zgură, aceeaşi suprafaţă ca la Roma. În 2010, în turul I al turneului de la Barcelona, spaniola a câştigat cu 6-4, 3-6, 6-3, apoi în sferturile de finală ale aceluiaşi turneu, ediţia din 2012, cu 6-4, 6-1. Ultimul lor meci pe zgură a fost în turul întâi la Roland Garros, în 2013, când Suarez Navarro s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-2.

Ele ar mai fi putut juca şi în optimile de finală ale ediţiei trecute a turneului de la Roma, dar Halep s-a retras atunci înainte de meci, din cauza unei accidentări.

Ultima modificare in data de :2015-05-16

TAGURI: simona, halep, tenis, roma, carla, suarez, navarro, finala, turneu, partida, scor