2017-11-24 00:28

Simona Halep, eliminată de Svetlana Kuzneţova în semifinalele turneului de la Sydney

|  07:07

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost eliminată în semifinalele turneului de la Sydney de Svetlana Kuznețova, rusoaica învingând-o pe românca cu scorul de 7-6 (5), 4-6, 6-3.

Competiţia este dotată cu premii în valoare totală de 687.900 dolari, transmite Agerpres.

Simona Halep, principala favorită a turneului, a fost învinsă după trei ore și 45 de minute de joc efectiv. Meciul a întrerupt joi din cauza ploii, la scorul de  5-4 pentru româncă în primul set.

Primul set a fost câştigat de Svetlana Kuznețova în tiebreak, cu 7-6 (5), Simona Halep impunându-se în al doilea cu 6-4. Setul decisiv a fost câştigat de rusoaică, cu scorul de 6-3.

Potrivit statisticii, jucătoarele au reușit câte 31 de mingi direct câștigătoare, iar Simona Halep a făcut mai puține erori neforțate decât rusoaica, 37 față de 47.

Pentru calificarea până în semifinalele turneului de la Sydney, românca va primi 36.600 dolari și 185 de puncte WTA.

În finala competiţiei, Svetlana Kuznețova va juca împotriva sportivei Monica Puig.

Ultima modificare in data de :2016-01-15