2018-06-20 22:18

Simona HALEP nu şi-a putut apăra TROFEUL la Madrid. EŞEC clar în sferturi în faţa Karolinei Pliskova

|  16:46

Simona Halep n-a avut nici o şansă în faţa Karolinei Pliskova (Cehia), înclinându-se cu 6-4, 6-3, în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, dotat cu premii totale în valoare 6.685.828 euro. Halep, nesigură, nervoasă şi fără soluţii în acest meci, sportiva noastră câştigase ultimele două ediţii ale competiţiei organizate de Ion Ţiriac.

Liderul WTA a început mai bine şi a condus cu 2-0, după un break în ghemul doi, însă jucătoarea cehă a echilibrat jocul şi a câştigat trei ghemuri la rând. La 3-3, Pliskova a câştigat din nou pe serviciul româncei, apoi a gestionat cu propriul serviciu avantajul break-ului, impunându-se cu 6-4, după 38 de minute.

Pliskova a reuşit un nou break la 1-1, în setul al doilea şi încă unul, la 5-3, punând capăt meciului, cu 6-3, după 69 de minute.

Calificarea în sferturi este recompensată la Madrid cu un premiu de 149.390 de euro şi cu 215 puncte WTA.

Următoarea destinaţei? Roma

În continuare, Simona Halep va evolua la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, care se va desfăşura săptămâna viitoare. Ea a fost finalistă în 2017, la Foro Italico.

Rămâne pe primul loc

În ciuda înfrângerii de joi, Halep va rămâne pe locul I WTA, însă diferenţa faţă de daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, se va diminua considerabil, de la 1.265 la 425 de puncte.

Ultima modificare in data de :2018-05-10

TAGURI: simona halep, esec, madrid, trofeu, pliskova