2018-04-22 08:05

Simona HALEP s-a impus cu peripeţii în FINALA de la Shenzhen

|  14:11

Simona Halep, locul 1 WTA, a câştigat pentru a doua oară turneul Shenzhen Open, după ce a învins-o în finală, scor 6-1, 2-6, 6-0, pe deţinătoarea titlului, sportiva cehă Katerina Siniakova. Din cauza ploii care a căzut fără întrerupere, ultimul act al competiţiei a fost amânat de mai multe ori, iar la final a fost mutat în sală, nefiind transmis la TV şi disputându-se fără spectatori.

Halep a reuşit două break-uri în primul set, unul la scorul de 2-1 şi celălalt la scorul de 4-1, pentru a-şi trece primul set pe tabelă, după doar 25 de minute.

În setul al doilea, Siniakova a avut prima minge de break în acest meci la scorul de 2-1 pentru ea. Jucătoarea cehă a fructifcat-o, dar şi-a pierdut imediat serviciul. Siniakova a mai câştigat o dată pe serviciul Simonei Halep, apoi a luat toate ghemurile, impunându-se cu 6-2, după 53 de minute. În fine, setul decisiv n-a avut practic istoric, românca fiind vioara întâi la toate schimburile, scor 6-0.

Halep şi Siniakova vor fi adversare şi în finala de dublu, care va avea loc imediat după cea de simplu, tot în sală. Perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cap de serie numărul 1, va întâlni în ultimul act echipa Simona Halep/Irina Begu.

Ultima modificare in data de :2018-01-06