2017-12-17 02:31

UPDATE. Simona Halep trece de Jelena Jankovic şi se califică în optimi la Shenzhen

|  09:56

Simona Halep, numărul patru mondial şi a doua favorită la Shenzhen, a început cu dreptul noul an. Ea s-a calificat în optimile de finală ale turneului asiatic, dotat cu premii totale de 626.750 dolari. Românca a obţinut o victorie, nu fără emoţii, în trei seturi, în fața sârboaicei Jelena Jankovic, scor 6-1, 3-6, 6-3.

UPDATE 10.11 Katerina Siniakova, locul 53 WTA, a învins-o, scor 6-3, 7-5, pe chinezoiaca Shuai Peng, locul 84 WTA, în turul I al Shenzhen Open şi va juca în manşa următoare împotriva Simonei Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2.

Halep a plecat ca din tun și-a adjudecat clar primul set, cu 6-1, dar apoi n-a mai reuşit să ţină ritmul şi fostul număr unu mondial a câştigat setul cu 6-3. În decisiv, sârboaica a început cu break, dar Halep a revenit și a preluat controlul jocului (2-1, 3-2). În ghemul șase, pe serviciul adversarei, românca a cerut intervenția medicului pentru o problemă la picior, când scorul era 30-30. Strategie bună, indiferent dacă a fost sau nu pe bune, pentru că Jankovic a fost scoasă din ritm. După șapte minute de pauză, Halep a obținut cele două puncte care i-au adus break-ul și apoi s-a desprins la 5-2. Halep a luat setul cu 6-3 și s-a calificat în optimi.

Halep, numărul patru mondial, s-a impus după o oră și 48 de minute și are acum 7-1 în meciurile directe cu Jankovic. Jucătoarea din Serbia (31, ani, 54 WTA) a câștigat prima confruntare, în 2010, în primul tur la US Open, cu 6-4, 4-6, 7-5, dar apoi au urmat doar victorii ale româncei: 6-2, 3-6, 7-6 (3) în primul tur la Bruxelles în 2012, 4-6, 6-0, 7-5 în sferturi la Roma în 2013, 6-4, 2-6, 6-0 în optimi la Australian Open în 2014, 2-6, 7-5, 6-4 în finală la Indian Wells în 2015, 6-3, 6-4 în turul al doilea la Toronto în 2015, 6-1, 6-2 în semifinale la Cincinnati tot în 2015 și acum la Shenzhen.

Halep și-a asigurat un cec de 7.238 dolari și 30 de puncte WTA, urmând să joace în optimi cu învingătoarea dintre chinezoaica Shuai Peng și Katerina Siniakova (Cehia).

Simona Halep, câștigătoarea titlului la simplu la Shenzhen în 2015, va juca și la dublu, alături de Monica Niculescu (favoritele numărul patru).

Ultima modificare in data de :2017-01-02

TAGURI: simona halep, jelena jankovic, shenzhen, china