2017-12-15 16:02

Sorana, Monica şi Horia, eliminaţi fără replică

|  11:18

Miercuri a fost una neagră pentru tenisul românesc. Toţi sportivii noştri care au avut meciuri la turneele de la Shenzhen şi Brisbane au cedat fără replică. Monica Niculescu a suferit cel mai neaşteptat eşec, în faţa unei cvasi-necunoscute din China, Sorana n-a avut nici o şansă în faţa numărului trei mondial, în timp ce Horia Tecău şi al său partener Jean-Julien Rojer au debutat cu stângul în noul an, continuând forma slabă din a doua jumătate a lui 2016.

Monica Niculescu, locul 38 WTA şi cap de serie numărul 7, a fost învinsă de mai slab cotata Qiang Wang (73), din China, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, în turul al doilea al Shenzhen Open.

Până în tie-break-ul din primul set a dus românca trena, pentru ca apoi să fie aproape de nerecunoscut. Nervoasă din cale afară, Monica n-a găsit antidotul jocului curajos al sportivei gazdă, într-o partidă care a durat două ore şi opt minute. Pentru calificarea în optimi, Niculescu va primi 7.238 de dolari şi 30 de puncte WTA.

zoom
De la Sorana Cîrstea oricum nu ne făceam prea mari iluzii în meciul cu Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA şi principala favorită a competiţiei. Sportiva noastră nici nu s-a dezmeticit bine iar adversara sa câştigaser deja primul set, la zero. În mitanul secund, Sorana a reuşit să-I ţină piept puternicei sale oponente până la 3-3, când Radwanka a făcut break şi a câştigat fără probleme apoi cu 6-3.

Imediat după ce a pierdut la simplu, Monica Niculescu a intrat din nou în teren, alături de Simona Halep, în proba de dublu. Nici aici nu a fost însă cu noroc, cele două românce cedând în două seturi în faţa cuplului rus Natela Dzalamidze/Veronika Kudermetova, scor 3-6, 3-6, în turul I al probei de dublu a turneului de la Shenzhen.

zoom
Nici Tecău n-a fost mai pricopsit. Cuplul Horia Tecău - Jean-Julien Rojer a fost învins, scor 4-6, 4-6, de cuplul Daniel Nestor/Edouard Roger-Vasselin (Canada/Franţa), cap de serie numărul 4, în primul tur al turneului de la Brisbane.

Ultima modificare in data de :2017-01-03

TAGURI: tenis, horia tecau, monica niculescu, sorana cirstea