Spania - Rusia: 1-1, după 120 de minute. Ibericii au fost eliminaţi după loviturile de departajare
2018-08-20 02:09

|  19:55

Spania a deschis scorul după un autogol al lui Ignashevich din min. 12. Rusia a egalat înainte de pauză din penalty (min. 41). Echipa ţării gazdă s-a calificat în sferturi după loviturile de departajare. Doi spanioli au ratat.

Spania a câştigat Grupa B mai mult sau mai puţin datorită VAR-ului. În ultima etapă, elevii lui Hierro au remizat în compania Marocului, graţie unui gol marcat de Iago Aspas pe final. Portugalia a condus Iranul până spre final, când o intervenţie a lui Raphaël Guerreiro a fost sancţionată cu penalty, după consultarea VAR. Iranul a egalat şi a trimis Portugalia pe locul secund, dar nu înainte de a rata o ocazie uriaşă la faza imediat următoare. Dacă ar fi învins Portugalia, Iranul ar fi mers în optimi pentru duelul cu Uruguay.

zoom
Nu a fost să fie, iar sud-americanii au întâlnit campioana Europei, pe care au învins-o cu 2-1.

Şi Rusia a avut viaţă grea cu Uruguay. După două victorii în primele două etape, 5-0 cu Arabia Saudită şi 3-1 cu Egipt, gazdele Mondialului au cedat la scor de neprezentare în dauna formaţiei pregătite de Oscar Washington Tabarez. Câştigătoarea din această după-amiază va da piept cu învingătoarea dintre Croaţia şi Danemarca, într-un meci în care Modric&Co pleacă cu prima şansă.

Echipele de start:

Spania: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Busquets, Koke - D. Silva, Asensio - Isco - Costa

Rezerve: Arrizabalaga, Reina - Alcantara, Aspas, Azpilicueta, Carvajal, Iniesta, Lucas, Monreal, Odriozola, Rodrigo, Saul

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kudryashov, Kutepov, Ignasevich, Zhirkov - Zobnin - Samedov, Kuzyaev, Golovin - Dzyuba

Rezerve: Lunev, Gabulov - Cheryshev, Dzagoev, Erokhin, Gazinskiy, Granat, Al. Miranchuk, An, Miranchuk, Semenov, Smolov

Ultima modificare in data de :2018-07-02

TAGURI: Spania, rusia, cm 2018