2016-12-10 05:19

Steaua a trecut de Rapid în sferturile Cupei României | Vezi VIDEO

|  13:57

Dupămai bine de trei ani de pauză, Steaua a câştigat primul derby al Capitalei,reuşind să treacă de Rapid, scor 1-0, chiar în Giuleşti, în sferturile definală ale Cupei României.

Dupăo primă repriză anostă, în care jocul a fost întrerupt timp de aproximativ 10minute din cauza incidentelor provocate de galeria roş-albastră, meciul adevenit mult mai spectaculos imediat după ce Surdu a deschis scorul în minutul49, pe contraatac, speculând o eroare a defensivei giuleştene.

Giuleşteniiau trecut la cârma jocului, dar s-au jucat cu ocaziile la poarta luiTătăruşanu, aflat în zi de graţie. Goalkeeperul a fost imbatabil fie că în faţasa s-au aflat Sburlea, Marius Constantin sau Costa.

Steauaa tremurat până la final, obţinând totuşi o victorie foarte importantă, primaîn faţa unei rivale după episodul Bricheta.

RAPID - STEAUA 0-1

Rapid:1. Coman - 2. Rui Duarte, 4. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 14.Roman (11. Frunza '52), 8. Grigore, 30. Spadacio, 7. Cesinha (81. Candido '63)- 9. Cassio, 10. Herea (21. Sburlea '71). Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua:12. Tătăruşanu - 18. Martinovici, 22. Galamaz, 7. Gardos, 5. Brandan - 26.Bicfalvi - 16. B. Nicoliţă, 20. Angelov (27. Marinescu '77), 10. Tănase (91. C.Matei '80) - 17. Bilasco (9. Kapetanos '56), 24. Surdu. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşegalbene: Antonio '50, M. Constantin '54, Grigore '80 / Brandan '45, Galamaz'45+9, Tănase '62, Martinovici '65, Bicfalvi '71, Gardos '85

Ultima modificare in data de :638948-11-19