2016-12-10 20:52

Steaua-Napoli, scor 3-3, după un meci nebun | Vezi VIDEO

|  13:18
Steaua a fost aproape de a distruge mitul italian după cea condus cu 3-0 pe SS Napoli în minutul 16 al întâlnirii din grupele LigiiEuropa, însă a sfârşit prin a fi egalată în minutul 97.

Cu declaraţii pesimiste înaintea meciului, oficialilorstelişti nici prin gând nu le-a trecut un astfel de scenariu. Elevii luiLăcătuş au deschis scorul în minutul 2, când şutul lui Apostol a fost deviat înpropria poartă de Cribari, iar 10 minute mai târziu l-au majorat prin execuţiaperfectă a lui Tănase de la mare distanţă, la care o contribuţie importantăşi-a adus şi portarul De Sanctis.

În minutul 16 era deja 3-0 pentru Steaua după golul luiKapetanos, iar fanii sperau deja la prima victorie a favoriţilor în faţa uneiechipe italiene. Jocul roş-albaştrilor a fost dat peste cap după eliminareagrecului Kapetanos (31) pentru un gest stupid.

Napoli a început ofensiva şi a reuşit să reducă dinhandicap cu doar un minut înainte de pauză, prin Vitale, iar de acolo a urmatun adevărat asalt la poarta lui Tătăruşanu, care a fost într-o zi de graţie,chiar dacă a sfârşit prin a încasa trei goluri.

Marek Hamsik a reuşit să înscrie pentru 3-2 cu un şutfenomenal din afara careului, însă Steaua mai avea avantaj pe tabelă. Înprelungiri, când românii nu ştiau cum să mai tragă de timp, arbitrul aprelungit jocul cu încă patru minute şi chiar la ultima fază Cavani a reuşit săegaleze, spre stupoarea tuturor.

Steliştii l-au atacat pe arbitrul întâlnirii, polonezulBorski, iar unul dintre oficiali chiar l-a scuipat, pentru ca fanii să aruncecu diverse obiecte înspre el, considerându-l principalul vinovat pentrunereuşita echipei.

Steaua Bucureşti - SSC Napoli 3-3 (3-1)

Au marcat: Emilson Cribari (2, autogol), Cristian Tănase(11), Pantelis Kapetanos (16), respectiv Luigi Vitale (44), Marek Hamsik (73),Edinson Cavani (90+7).

Bucureşti, stadion ''Steaua'': 10.203 spectatori;

Europa League, Grupa K, etapa a doua

Steaua: 12. Ciprian Tătăruşanu - 29. Éder Bonfim, 6.Florin Gardoş, 23. Geraldo Alves, 14. Iasmin Latovlevici - 21. Ricardo Gomes,32. Iulian Apostol (20. Stanislav Anghelov, 79) - 16. Bănel Nicoliţă, 28.Bogdan Stancu (24. Romeo Surdu, 90+4), 10. Cristian Tănase (căpitan; 8. MihaiRăduţ, 75) - 9. Pantelis Kapetanos. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Napoli: 26. Morgan De Sanctis - 13. Fabiano Santacroce(22. Ezequiel Lavezzi, 46), 25. Emilson Cribari, 2. Gianluca Grava (căpitan) -11. Christian Maggio, 21. Hassan Yebda (12. Nicolao Dumitru Cardoso, 86), 23.Walter Gargano, 3. Luigi Vitale - 18. Juan Camilo Zúniga (17. Marek Hamsík,58), 77. José Ernesto Sosa - 7. Edinson Cavani. Antrenor: Walter Mazzarri.

Arbitru: Marcin Borski; arbitri asistenţi: RafalRostkowski, Pawel Skolnicki; arbitru de rezervă: Daniel Stefanski; arbitriasistenţi adiţionali: Marcin Szulc, Dawid Piasecki (toţi din Polonia)

Cartonaşe galbene: Lavezzi (54), Tătăruşanu (63).

Cartonaş roşu: Pantelis Kapetanos (31).

Ultima modificare in data de :638945-05-15