2016-12-08 22:28

Steaua nu a rezistat decât o repriză cu rezervele lui Liverpool | VEZI VIDEO

|  12:19

Trupa lui Ilie Dumitrescu a fost “subordonată” de echipa a doua a lui Liverpool la debutul în grupele Ligii Europa,fiind învinsă cu 4-1, la capătul unui meci pe care l-a controlat doar timp de15 minute.

Meciul a început practic de la 1-0, după ce la scurttimp după fluierul lui Cezar Muniz, mai exact secund 23, Abrudan a greşitcopilăreşte şi Joe Cole a înscris elegant pe lângă Tătăruşanu.

În plină dominare a englezilor lui Hodgson, care aefectuat nu mai puţin de 8 schimbări în echipa de start, Steaua a reuşit săegaleze prin Tănase (13) cu o scăriţă elegantă. A urmat un sfert de oră defotbal total al roş-albaştrilor, care puteau să mai înscrie, însă finalul derepriză a aparţinut cormoranilor.

Partea secundă a fost controlat din primul şi până înultimul minut de echipa gazdă. Însă, englezii nu au reuşit să se desprindă petabelă decât după un penalty uşor acordat de arbitru la un duel între greciiKapetanos şi Kyrgiakos. Ngog a înscris cu un şut în dreapta lui Tătăruşanu,readucând bucuria pe Anfield Road, dominat sonor până atunci de faniiroş-albaştrii.

Ultimele 10 minute au fost de coşmar pentru elevii luiDumitrescu. În timp ce alergau după egalare, nou-intratul Lucas le-a turnatplumb în ghete cu o execuţie spectaculoasă de la peste 30 de metri, modificândscorul pentru a patra oară.

Liverpool a mai înscris o dată, în prelungiri, prinacelaşi David Ngog, şi a obţinut o victorie la scor, în ciuda faptului căstarurile Gerrad şi Torres nu au urmărit meciul decât din tribuna oficială.

FC LIVERPOOL - STEAUA 4-1

Liverpool: 25. Reina - 34. Kelly, 16. Kyrgiakos, 5.Agger, 3. Konchesky - 26. Spearing, 4. Raul Meireles - 17. Maxi Rodriguez (12.Pacheco '85), 10. J. Cole (39. Eccleston '88), 19. Babbel (21. Lucas '79) - 24.Ngog. Antrenor: Roy Hodgson.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara (16. Nicoliţă'20), 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 20. Angelov (29. Bonfim '52),26. Bicfalvi - 8. Răduţ (24. Surdu '73), 28. Stancu, 10. Tănase - 9. Kapetanos.Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Cartonaşe galbene: Maxi Rodriguez '62 / Abrudan '44,Geraldo '55, Bonfim '90+1

Ultima modificare in data de :638942-09-15