Surpriză IMENSĂ la Bucharest Open. Sorana CÎRSTEA, învinsă clar de o altă româncă
2018-08-16 05:28

|  16:29

Sorana Cîrstea a cedat net duelul româncelor din primul tur al turneului Bucharest Open, dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Favorită numărul 6, Cîrstea (53 WTA) a fost învinsă clar de Ana Bogdan (108 WTA) în două seturi, 4-6, 2-6.

Cele două jucătoare se mai întâlniseră până luni doar o singură dată, anul trecut în primul tur la US Open, când Ana Bogdan s-a impus cu scorul de 0-6, 7-5, 6-2.

zoom
Ana Bogdan (foto) a început foarte bine partida de la Arenele BNR și s-a distanțat repede la 5-0 în primul set, Sorana Cîrstea reușind să câștige primul ghem abia după 30 de minute de joc. Aceasta din urmă a încercat o revenire ce părea imposibilă, însă a pierdut în cele din urmă primul set cu 4-6. Setul al doilea a fost ceva mai echilibrat, însă doar în debut, pentru că Ana Bogdan a reușit să se desprindă la 3-2 și să se impună în final cu 6-2. Meciul a durat 1 oră și 35 de minute.

În urma victoriei de luni, Ana Bogdan și-a asigurat 3.310 dolari și 30 de puncte WTA. În optimile de finală ale competiției, ea o va întâlni pe Cagla Buyukakcay din Turcia (165 WTA).

Ultima modificare in data de :2017-07-18

TAGURI: sorana carstea, ana bogdan, surpriza, bucharest open