2018-09-24 05:09

Tecău, victorie la debut în Turneul Campionilor

|  16:21

Alături de partenerul său de dublu, Jean-Julien Rojer, Horia Tecău s-a impus clar în primul meci din faza grupelor la Turneul Campionilor.

Izbânda lui Horia şi a lui Rojer, care s-au impus anul acesta la Wimbledon, şi-au trasat ca obiectiv şi aici câştigarea trofeului, iar începutul este cum nu se poate mai b un pentru cei doi. Le-a fost suficient 67 de minute, într-o partidă care au controlat-o aproape în totalitate. O singură cumpănă a fost în acestă dispută, când în setul secund Horia şi-a pierdut serviciul, iar adversarii au revenit de la 0-2, la 3-2. Totul a revenit repede la normal, chiar dacă românul a acuzat o uşoară accidnetare după o ciucnire cu coechipierul său.

Participarea în grupe la competiţia de dublu de la Turneul Campionilor este recompensată cu 82.000 de euro, iar o victorie în faza grupelor cu 32.000 de euro. Astfel, Tecău şi Rojer au încasat deja un cec în valoare totală de 114.000 de euro. Reamintim că, duminică, în prima zi a turneului, celălalt român participant, Florin Mergea, şi partenerul său, indianul Rohan Bopanna, i-au învins, tot în două seturi, scor 6-4, 6-3, pe fraţii Bob şi Mike Bryan, perechea numărul 1 şi principalii favoriţi ai Turneului Campionilor. Astăzi vor avea loc meciurile din etapa a doua a Grupei Ashe/Smith, Mergea și Bopanna urmând să evolueze contra cuplului britanico-australian Jamie Murray/John Peers.

Ultima modificare in data de :2015-11-16