2017-10-22 13:04


Toţi contra Armadei Roşii!

 |  17:41
Toţi contra Armadei Roşii!

Mâine începe Campionatul European de fotbal din Polonia şi Ucraina. Campioana mondială şi europeană Spania pleacă şi acum ca mare favorită, în ciuda faptului că mulţi chibiţi cred că majoritatea componenţilor lotului lui Del Bosque sunt obosiţi şi sătuli de performanţele obţinute în ultimii patru ani, când au dominat categoric fotbalul mondial.

Programul EURO şi televizările:

GRUPE

8 iunie: Polonia - Grecia 1-1 (Grupa A, Varşovia, ora 19.00) - TVR 1

8 iunie: Rusia - Cehia 4-1 (Grupa A, Wroclaw, ora 21.45) - Dolce Sport

9 iunie: Olanda - Danemarca 0-1 (Grupa B, Harkov, ora 19.00) - TVR 1

9 iunie: Germania - Portugalia 1-0 (Grupa B, Lvov, ora 21.45) - Dolce Sport

10 iunie: Spania - Italia 1-1 (Grupa C, Gdansk, ora 19.00) - TVR 1

10 iunie: Irlanda - Croaţia 1-3 (Grupa C, Poznan, ora 21.45) - Dolce Sport

11 iunie: Franţa - Anglia 1-1 (Grupa D, Doneţk, ora 19.00) - Dolce Sport

11 iunie: Ucraina - Suedia 2-1 (Grupa D, Kiev, ora 21.45) - TVR 1

12 iunie: Grecia - Cehia 1-2 (Grupa A, Wroclaw, ora 19.00) - Dolce Sport

12 iunie: Polonia - Rusia 1-1 (Grupa A, Varşovia, ora 21.45) - TVR 1

13 iunie: Danemarca - Portugalia 2-3 (Grupa B, Lvov, ora 19.00) - Dolce Sport

13 iunie: Olanda - Germania 1-2 (Grupa B, Harkov, ora 21.45) - TVR 1

14 iunie: Italia - Croaţia (Grupa C, Poznan, ora 19.00) - Dolce Sport

14 iunie: Spania - Irlanda (Grupa C, Gdansk, ora 21.45) - TVR 1

15 iunie: Ucraina - Franţa (Grupa D, Doneţk, ora 19.00) - Dolce Sport

15 iunie: Suedia - Anglia (Grupa D, Kiev, ora 21.45) - TVR 1

16 iunie: Cehia - Polonia (Grupa A, Wroclaw, ora 21.45) - Dolce Sport

16 iunie: Grecia - Rusia (Grupa A, Varşovia, ora 21.45) - TVR 1

17 iunie: Portugalia - Olanda (Grupa B, Harkov, ora 21.45) - Dolce Sport

17 iunie: Danemarca - Germania (Grupa B, Lvov, ora 21.45) - TVR 1

18 iunie: Croaţia - Spania (Grupa C, Gdansk, ora 21.45) - Dolce Sport

18 iunie: Italia - Irlanda (Grupa C, Poznan, ora 21.45) - TVR 1

19 iunie: Anglia - Ucraina (Grupa D, Donetk, ora 21.45) - Dolce Sport

19 iunie: Suedia - Franţa (Grupa D, Kiev, ora 21.45) – TVR 1

SFERTURI DE FINALĂ

21 iunie: Sfert de finală 1: câştigătoare Grupa A - loc 2 Grupa B (Varşovia, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

22 iunie: Sfert de finală 2: câştigătoare Grupa B - loc 2 Grupa A (Gdansk, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

23 iunie: Sfert de finală 3: câştigătoare Grupa C - loc 2 Grupa D (Doneţk, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

24 iunie: Sfert de finală 4: câştigătoare Grupa D - loc 2 Grupa C (Kiev, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

SEMIFINALE

27 iunie: Semifinala 1: câştigătoare Sfert 1 - câştigătoare Sfert 3 (Doneţk, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

28 iunie: Semifinala 2: câştigătoare Sfert 2 - câştigătoare Sfert 4 (Varşovia, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

FINALĂ

1 iulie: câştigătoare Semifinala 1 - câştigătoare Semifinala 2 (Kiev, ora 21.45) - TVR 1 şi Dolce Sport

GRUPELE EURO 2012:

Grupa A

Polonia

Grecia

Rusia

Cehia

Grupa B

Olanda

Danemarca

Germania

Portugalia

Grupa C

Spania

Italia

Irlanda

Croaţia

Grupa D

Ucraina

Suedia

Franţa

Anglia

LOTURILE DE JUCĂTORI:

CEHIA (selecţioner Michal Bilek) - Portari: Petr Cech (Chelsea), Jaroslav Drobny (Hamburger), Jan Lastuvka (Dnepr); Fundaşi: Frantisek Rajtoral, David Limbersky (ambii Plzen), Tomas Sivok (Besiktaş), Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec), Roman Hubnik (Hertha Berlin), Michal Kadlec (Bayer Leverkusen), Marek Suchy (Spartak Moscova); Mijlocaşi: Petr Jiracek (Wolfsburg), Tomas Rosicky (Arsenal), Tomas Hubschman (Şahtior), Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Petrzela (toţi Plzen), Jaroslav Plasil (Bordeaux), Jan Rezek (Anorthosis), Vladimir Darida (Plzen); Atacanţi: Milan Baros (Galatasaray), David Lafata (Jablonec), Tomas Necid (ŢSKA Moscova), Tomas Pekhart (Nurnberg).

GRECIA (Selecţioner Fernando Santos) - Portari: Kostas Chalkias (PAOK), Michalis Sifakis (Aris Salonic), Alexandros Tzorvas (Palermo); Fundaşi: Vassilis Torosidis, Avraam Papadopoulos, Jose Holebas (toti Olympiakos), Kyriakos Papadopoulos (Schalke), Sokratis Papastathopoulos (Werder), Giorgos Tzavellas (AS Monaco), Stelios Malezas (PAOK); Mijlocaşi: Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis, Sotiris Ninis (toţi Panathinaikos), Giannis Maniatis, Giannis Fetfatzidis (ambii Olympiakos), Giorgos Fotakis (PAOK), Grigoris Makos (AEK), Kostas Fortounis (Kaiserslautern); Atacanţi: Dimitris Salpingidis (PAOK), Giorgos Samaras (Celtic), Fanis Gekas (Samsunspor), Nikos Liberopoulos (AEK), Kostas Mitroglou (Atromitos).

POLONIA (Selecţioner Franciszek Smuda) - Portari: Wojciech Szczesny (Arsenal), Przemyslaw Tyton (PSV), Grzegorz Sandomierski (Genk); Fundaşi: Sebastian Boenisch (Werder), Marcin Kaminski, Grzegorz Wojtkowiak (ambii Lech Poznan), Damien Perquis (Sochaux), Lukasz Piszczek (Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia); Mijlocaşi: Jakub Blaszczykowski (Dortmund), Dariusz Dudka (Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Dusseldorf), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Rafal Murawski (Lech Poznan), Ludovic Obraniak (Bordeaux), Eugen Polanski (Mainz), Maciej Rybus (Terek), Rafal Wolski (Legia); Atacanţi: Pawel Brozek (Celtic), Robert Lewandowski (Dortmund), Artur Sobiech (Hanovra).

RUSIA (Selecţioner Dick Advocaat) - Portari: Igor Akinfeyev (ŢSKA Moscova), Viaceslav Malafeiev (Zenit), Anton Shunin (Dinamo Moscova); Fundaşi: Alexander Anyukov (Zenit), Alexei Berezutsky (ŢSKA Moscova), Sergei Ignashevich (ŢSKA Moscova), Kirill Nababkin (ŢSKA Moscova), Vladimir Granat (Dinamo Moscova), Yury Zhirkov (Anji), Dmitry Kombarov (Spartak), Roman Sharonov (Rubin); Mijlocaşi: Igor Denisov (Zenit), Roman Shirokov (Zenit), Konstantin Zyryanov (Zenit), Denis Glushakov (Lokomotiv Moscova), Igor Semshov (Dinamo Moscova), Alan Dzagoyev (ŢSKA Moscova), Marat Izmailov (Sporting); Atacanţi: Andrei Arsavin (Zenit), Alexander Kerzhakov (Zenit), Alexander Kokorin (Dinamo Moscova), Roman Pavlyuchenko (Lokomotiv Moscova), Pavel Pogrebnyak (Fulham).

DANEMARCA (Selecţioner Morten Olsen) - Portari: Stephan Andersen (Evian), Anders Lindegaard (Manchester United), Kasper Schmeichel (Leicester); Fundaşi: Lars Jacobsen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AS Roma), Daniel Agger (Liverpool), Andreas Bjelland, Jores Okore (ambii Nordsjaelland), Simon Poulsen (Alkmaar), Michael Silberbauer (Young Boys), Daniel Wass (Evian); Mijlocaşi: William Kvist (Stuttgart), Niki Zimling (Bruges), Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (ambii Evian), Lasse Schone (Nijmegen), Christian Eriksen (Ajax), Jakob Poulsen (Midtjylland), Tobias Mikkelsen (Nordsjaelland); Atacanţi: Nicklas Bendtner (Sunderland), Nicklas Pedersen (Groningen), Michael Krohn-Dehli, Dennis Rommedahl (ambii Brondby).

OLANDA (Selecţioner Bert van Marwijk) - Portari: Tim Krul (Newcastle), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea); Fundaşi: Khalid Boulahrouz (Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Malaga), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax), Jetro Willems (PSV); Mijlocaşi: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City), Stijn Schaars (Sporting), Wesley Sneijder (Inter), Kevin Strootman (PSV), Rafael van der Vaart (Tottenham); Atacanţi: Ibrahim Afellay (Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke), Luuk de Jong (Twente), Dirk Kuijt (Fenerbahce), Luciano Narsingh (Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern).

GERMANIA (Selecţioner Joachim Low) - Portari: Manuel Neuer (Bayern), Tim Wiese (Werder), Ron-Robert Zieler (Hanovra); Fundaşi: Holger Badstuber, Jerome Boateng, Philipp Lahm (toţi Bayern), Benedikt Howedes (Schalke), Mats Hummels, Marcel Schmelzer (ambii Dortmund), Per Mertesacker (Arsenal); Mijlocaşi: Lars Bender, Andre Schurrle (ambii Leverkusen), Toni Kroos, Thomas Muller, Bastian Schweinsteiger (toti Bayern), Mesut Ozil, Sami Khedira (ambii Real Madrid), Mario Gotze, Ilkay Gundogan (ambii Dortmund); Atacanţi: Mario Gomez (Bayern), Miroslav Klose (Lazio), Lukas Podolski (Arsenal), Marco Reus (Dortmund).

PORTUGALIA (Selecţioner Paulo Bento) - Portari: Rui Patricio (Sporting), Eduardo (Benfica), Beto (Porto); Fundaşi: Bruno Alves (Zenit), Fabio Coentrao (Real Madrid), Joao Pereira (Sporting), Pepe (Real Madrid), Ricardo Costa (Valencia), Rolando (Porto), Miguel Lopes (Braga); Mijlocaşi: Hugo Viana (Sporting), Joao Moutinho (Porto), Custodio (Braga), Miguel Veloso (Genoa), Raul Meireles (Chelsea), Ruben Micael (Zaragoza); Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Hugo Almeida (Beşiktas), Helder Postiga (Zaragoza), Nani (Manchester United), Nelson Oliveira (Benfica), Ricardo Quaresma (Beşiktaş), Silvestre Varela (Porto).

CROAŢIA (Selecţioner Slaven Bilic) - Portari: Stipe Pletikosa (Rostov), Ivan Kelava (Dinamo Zagreb), Danijel Subacici (AS Monaco); Fundaşi: Jurica Buljat (Maccabi Haifa), Vedran Corluka (Tottenham), Danijel Pranjici (Bayern), Gordon Schildenfeld (Eintracht), Josip Simunici (Dinamo Zagreb), Darijo Srna (Şahtior), Ivan Strinici (Dnepr), Domagoj Vida (Dinamo Zagreb); Mijlocaşi: Milan Badelj (Dinamo Zagreb), Tomislav Dujmovici (Dinamo Moscova), Ivo Ilicevici (Hamburger), Niko Kranjcar (Tottenham), Luka Modrici (Tottenham), Ivan Perisici (Dortmund), Ivan Rakitici (Sevilla), Ognjen Vukojevici (Dinamo Kiev); Atacanţi: Eduardo (Şahtior), Nikica Jelavici (Everton), Mario Mandzukici (Wolfsburg), Ivica Olici (Wolfsburg).

ITALIA(Selecţioner Cesare Prandelli) - Portari: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (Napoli), Salvatore Sirigu (PSG); Fundaşi: Ignazio Abate (AC Milan), Federico Balzaretti (Palermo), Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (toţi Juventus), Christian Maggio (Napoli), Angelo Ogbonna (Torino); Mijlocaşi: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna), Emanuele Giaccherini, Claudio Marchisio, Andrea Pirlo (toşi Juventus), Riccardo Montolivo (Fiorentina), Thiago Motta (PSG), Antonio Nocerino (AC Milan); Atacanţi: Mario Balotelli (Manchester City), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese), Sebastian Giovinco (Parma).

IRLANDA (Selecţioner Giovanni Trapattoni) - Portari: Shay Given (Aston Villa), Keiren Westwood (Sunderland), David Forde (Millwall); Fundaşi: John O'Shea (Sunderland), Richard Dunne (Aston Villa), Stephen Ward (Wolverhampton), Sean St Ledger (Leicester), Darren O'Dea (Celtic), Stephen Kelly (Fulham), Paul McShane (Hull City); Mijlocaşi: Glenn Whelan (Stoke City), Keith Andrews (WBA), Aiden McGeady (Spartak Moscova), Darron Gibson (Everton), Paul Green (fără echipă), Damien Duff (Fulham), Stephen Hunt (Wolverhampton), James McClean (Sunderland); Atacanţi: Robbie Keane (LA Galaxy), Kevin Doyle (Wolverhampton), Shane Long (WBA), Jonathan Walters (Stoke), Simon Cox (WBA).

SPANIA(Selecţioner Vicente del Bosque) - Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Victor Valdes (Barcelona), Pepe Reina (Liverpool); Fundaşi: Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Raul Albiol (toţi Real Madrid), Gerard Pique (Barcelona), Jordi Alba (Valencia), Javi Martinez (Bilbao), Juanfran (Atletico Madrid); Mijlocaşi: Xavi, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Cesc Fabregas (toţi Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Santi Cazorla (Malaga); Atacanţi:Fernando Torres, Juan Mata (ambii Chelsea), Fernando Llorente (Bilbao), Alvaro Negredo, Jesus Navas (Sevilla), Pedro Rodriguez (Barcelona), David Silva (Manchester City).

ANGLIA (Selecţioner Roy Hodgson) - Portari: Joe Hart (Manchester City), Robert Green (West Ham), Jack Butland (Birmingham); Fundaşi: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Ashley Cole (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Joleon Lescott (Manchester City), John Terry (Chelsea); Mijlocaşi: Stewart Downing (Liverpool), Steve Gerrard (Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Alex Chamberlain (Arsenal), Scott Parker (Tottenham), Theo Walcott (Arsenal), Ashley Young (Manchester United), James Milner (Manchester City); Atacanţi: Andy Carroll (Liverpool), Jermaine Defoe (Tottenham), Wayne Rooney (Manchester United), Danny Welbeck (Manchester United).

FRANŢA (Selecţioner Laurent Blanc) - Portari: Cedric Carrasso (Bordeaux), Hugo Lloris (Lyon), Steve Mandanda (Marseille); Fundaşi: Gael Clichy (Manchester City), Mathieu Debuchy (Lille), Patrice Evra (Manchester United), Laurent Koscielny (Arsenal), Philippe Mexes (AC Milan), Adil Rami (Valencia), Anthony Reveillere (Lyon); Mijlocaşi: Yohan Cabaye (Newcastle), Alou Diarra (Marseille), Florent Malouda (Chelsea), Marvin Martin (Sochaux), Blaise Matuidi (PSG), Yann Mvila (Rennes), Samir Nasri (Manchester City), Franck Ribery (Bayern); Atacanţi: Hatem Ben Arfa (Newcastle), Karim Benzema (Real Madrid), Olivier Giroud (Montpellier), Jeremy Menez (PSG), Mathieu Valbuena (Marseille).

SUEDIA (Selecţioner Erik Hamren) - Portari: Andreas Isaksson (PSV), Johan Wiland, (Copenhaga), Par Hansson (Helsingborg); Fundaşi: Olof Mellberg (Olympiakos), Jonas Olsson (WBA), Mikael Lustig (Celtic), Martin Olsson (Blackburn), Behrang Safari (Anderlecht), Andreas Granqvist (Genoa), Mikael Antonsson (Bologna); Mijlocaşi: Anders Svensson (Elfsborg), Kim Kallstrom (Lyon), Sebastian Larsson (Sunderland), Pontus Wernbloom (ŢSKA Moscova), Rasmus Elm (Alkmaar), Christian Wilhelmsson (Al Hilal), Emir Bajrami (Twente), Samuel Holmen (Istanbul BB); Atacanţi: Zlatan Ibrahimovic (AC Milan), Johan Elmander (Galatasaray), Ola Toivonen (PSV), Tobias Hysen (IFK Goteborg), Markus Rosenberg (Werder).

UCRAINA (Selecţioner Oleg Blohin) - Portari: Andrei Piatov (Şahtior), Alexander Goriainov (Metalist), Maxim Koval (Dinamo Kiev); Fundaşi: Taras Mihalik, Evgheni Khacheridi (ambii Dinamo Kiev), Iaroslav Rakiţski, Alexander Kucher, Viaceslav Shevchuk (toţi Şahtior), Evghen Selin (Vorskla Poltava), Bogdan Butko (Mariupol); Mijlocaşi: Anatoli Timosciuk (Bayern), Oleg Gusev, Denis Garmas, Alexander Aliev, Andrei Iarmolenko (toţi Dinamo Kiev), Ruslan Rotan, Evgheni Konoplianka (ambii Dnepr), Sergei Nazarenko (Tavria Simferopol; Atacanţi: Andrei Sevcenko, Artem Milevski (ambii Dinamo Kiev), Andrei Voronin (Dinamo Moscova), Evgheni Seleznov (Şahtior), Marko Devic (Metalist).

ARBITRI CENTRALI

Howard Webb (Anglia)

Stéphane Lannoy (Franţa)

Wolfgang Stark (Germania)

Viktor Kassai (Ungaria)

Nicola Rizzoli (Italia)

Bjorn Kuipers (Olanda)

Pedro Proenca (Portugalia)

Craig Thomson (Scoţia)

Damir Skomina (Slovenia)

Carlos Velasco (Spania)

Jonas Eriksson (Suedia)

Cüneyt Cakir (Turcia)

FAVORITELE LA CASELE DE PARIURI

1. Spania 3.60, 2. Germania 3.80, 3. Olanda 8.50, 4. Anglia 11.00, 5. Italia 13.00, 6. Franța 15.00, 7. Portugalia 17.00, 8. Rusia 23.00,  9. Croația 41.00, 10. Ucraina 41.00, 11. Polonia 51.00, 12. Cehia 67.00, 13. Suedia 67.00, 14. Grecia 67.00, 15. Danemarca 81.00, 16. Irlanda 81.00.

COTELE GOLGHETERILOR

1. Mario Gomez (GER) 8.00, 2. Robin van Persie (OLA) 11.00, 3. Miroslav Klose (GER) 12.00, 4. Cristiano Ronaldo (POR) 13.00, 5. Fernando Torres (SPA) 15.00, 6. Klaas-Jan Huntelaar (OLA) 17.00, 7. Giampaolo Pazzini (ITA) 19.00, 8. Thomas Muller (GER) 21.00, 9. Karim Benzema (FRA) 21.00, 10. Mario Balotelli (ITA) 21.00, 11. Lukas Podolski (GER) 23.00.

STADIOANE

POLONIA

Stadionul Naţional(Varşovia)

Capacitate:50.000 de locuri

Inaugurat în ianuarie 2012

Stadion Gdansk Arena (Gdansk)

Capacitate:40.000 de locuri

Inaugurat în iulie 2011

Stadion Municipal(Poznan)

Capacitate:40.000 de locuri

Inaugurat în 1980, renovat în septembrie 2010

Stadion Municipal(Wroclaw)

Capacitate:40.000 de locuri

Inaugurat în septembrie 2011

UCRAINA

Stadion Olimpic (Kiev)

Capacitate:60.000 de locuri

Inaugurat în 1923, renovat în octombrie 2011

Stadion Donbass Arena (Doneţk)

Capacitate:50.000 de locuri

Inaugurat în august 2009

Stadion Metalist (Harkov)

Capacitate:35.000 de locuri

Inaugurat în 1926, renovat în 2009

Stadion Lvov (Lvov)

Capacitate:30.000 de locuri

Inaugurat în octombrie 2011


Aparut in:

Ultima modificare in data de :639566-11-16

TAGURI: armadei rosii, campionatul european 2012, polonia, spania, ucraina



Comenteaza pe facebook




Comenteaza pe site


Random image



Ultimele stiri