2019-04-23 21:48

TRAGEDIE la Paris. PSG părăsește DRAMATIC Liga Campionilor, Manchester merge mai departe!

|  00:57

Liga Campionilor ne-a oferit pentru a doua seară la rând un meci interzis cardiacilor! PSG și-a luat adio de la competiție după o decizie în ultimul minut de joc la punctul cu var și un penalty în cele zece minute de prelingiri.

Cu o victorie obţinută în deplasare (2-0) şi având în faţă o echipă a lui United cu vreo zece absenţi, printre care Matici, Herrera, Pogba, Mata, Lingard, Alexis Sanchez şi Martial, PSG avea, teoretic, o formalitate de îndeplinit în returul de pe „Parc des Princes“.

United a deschis scorul după doar un minut şi 51 de secunde, Romelu Lukaku marcând al doilea cel mai rapid gol din istoria fazelor eliminatorii ale Ligii Campionilor! Belgianul a profitat de o pasă trimisă spre portarul Gianluigi Buffon pe care a interceptat-o, după care l-a depăşit şi pe goalkeeper-ul italian, punctând în poartă goală.

Doar Wayne Rooney a reuşit un gol mai rapid în Ligă, în 2010, englezul punctând împotriva lui Bayern după doar 63 de secunde.   Chiar dacă meciul a început, practic, de la 0-1 pentru PSG (fără Neymar şi cu Cavani pe bancă), francezii n-au acuzat şocul primirii golului şi au atacat în valuri. Astfel, ocaziile au curs la poarta lui David de Gea, iar când Bernat a egalat din centrarea lui Mbappe scorul de 1-1 era chiar unul în conformitate cu realitatea de pe teren.   Doar că PSG a vrut, parcă, să facă o „sinucidere“ fotbalistică, iar asta cu orice preţ!

După gafa de la primul gol, a venit una şi mai mare, comisă de Buffon. Portarul de 41 de ani a scăpat mingea în faţă, iar Lukaku a făcut „dubla“ (30). Aşa s-a şi intrat în cabine, cu United conducând cu 2-1. Chiar şi aşa însă, PSG era calificată în sferturi.

Final sufocant, cu zece minute de prelungiri   La reluare, a ieşit un meci, mai degrabă, slab în care PSG a controlat posesia mingii, iar Solskjaer, în lipsa altor soluţii, a apelat la puşti precum Tahith Chong-foto (19 ani) şi Mason Greenwood (17 ani). Cu aceşti puşti pe teren, United a aruncat Parisul în aer!

În minutul 90, un şut a fost deviat în corner de Kimpembe. Doar că lovitura de la colţ pentru United nu s-a mai executat, fiindcă arbitrul sloven, Damir Skomina, a fost chemat la margine pentru a revedea faza. Verdictul? Kimpembe a deviat mingea cu mână şi, având în vedere că se afla în careu, s-a dat penalty pentru United!

Marcurs Rashford a transformat cu sânge rece de la 11 metri şi modificat tabela la 3-1 pentru United, scor de calificare în sferturi! De aici până la final, în loc de trei minute de prelungiri, meciul a continuat vreo zece minute. PSG l-a aruncat în luptă şi pe Cavani, dar în zadar. Englezii au rezistat şi au obţinut o calificare fabuloasă, scrie Adevarul.

Ultima modificare in data de :2019-03-07

TAGURI: liga campionilor, psd, manchester united