2018-07-21 14:27

Trei DOAMNE și toate trei! VICTORII pe linie ale româncelor la AUSTRALIAN OPEN

|  13:29

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe australianca Destanee Aiava, locul 193 WTA, beneficiară a unui wild card, în prima manşă a turneului Australian Open.

Românca nu a avut deloc un meci ușor. Ba chiar primul set a fost de-a dreptul dramatic, Halep salvând două mingi de set la 2-5.

Mai apoi, în setul second, Simona a suferit o accidentare urâtă la glezna stângă, care ar putea să-i afecteze evoluţiile viitoare la Melbourne.

În faza următoare, Halep va da piept, joi, cu sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 112 WTA, care a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), pe franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA. Liderul WTA conduce cu scorul de 2-1 în întâlnirile directe cu Bouchard, dar meciurile acestea datează din 2014.

E gravă accidentarea? Detalii oferite chiar de Simona

Simona Halep a oferit detalii de ultimă oră despre starea ei de sănătate după accidentarea suferită la gleznă în meciul cu Destanee Aiava. "Am simţit o pternică durere pe teren, dar nu am avut timp să văd ce am. Am fcăut un duş, am făcut stretching şi am venit aici. Vreau să aştept până mâine să văd cum mă trezesc. Din experienţa mea, simt că nu este nimic rupt, dar durerea a fost mare. Îmi trebuie un consult medical. Am mai avut cinci accidentări la această gleznă de-a lungul timpului. Aşa că glezna mea nu este bine, de aceea o bandajez tot timpul. Dar nu ştiuc e s-a întâmplat pentur că a fost strânsă. Vreau să văd la TV cum a fost, pentru că nu-mi amintesc. Nu mă gândesc să mă retrag din turneu. Sunt obişnuită cu problemele la gleznă, aşa că nu cred că o să mă opresc. Dar sănătatea rămâne mereu pe primul plan. Voi vedea. În opinia mea, voi fi în stare să joc ", a declarat liderul WTA, la conferinţa de presă de după meci.

La rândul său, Ana Bogdan, locul 107 WTA, a trecut,  scor 6-3, 6-2, de franțuzoaica Kristina Mladenovic, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11, calificându-se în premieră în manşa secundă a Australian Open, la doar a doua participare a sa pe tabloul principal de la Melbourne.

Bogdan s-a impus într-o oră şi 24 de minute într-un meci în care Mladenovic nu s-a regăsit nici de data asta, ea nereușind să câştige niciun meci de la începutul lunii august 2017. De atunci, ea a pierdut toate cele 15 partide jucate.

În faza următoare, Bogdan va evolua cu Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 54 WTA sau cu britanica Heather Watson, locul 68 WTA.

Ana Bogdan este a patra româncă prezentă în turul al doilea, după Irina Begu, Sorana Cîrstea şi Simona Halep. Au fost eliminate Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu.

Și Sorana Cîrstea, locul 37 WTA, a învins-o cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3 pe Zarina Dias (Kazahstan), locul 60 WTA, calificându-se în manşa a doua a Australian Open.

Partida a durat două ore şi 19 minute. În ultimul ghem, românca a avut nevoie de şapte mingi de meci pentru a se impune în faţa adversarei sale. În acelaşi timp, Cîrstea a salvat două mingi de break.

Sorana Cîrstea va evolua în faza următoare cu sportiva cehă Lucie Safarova, locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29, care a trecut, tot marţi, cu scorul de 7-5, 6-3, de australianca Ajla Tomljanovic, locul 107 WTA. Safarova conduce cu 4-1 în întâlnirile cu Sorana Cîrstea, dar ele nu au mai jucat din 2014.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Australian Open cu un premiu de 52.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Ultima modificare in data de :2018-01-16

TAGURI: australian open, halep, sorana, ana bogdan