2018-12-18 15:32

TURNEUL DE LA BEIJING. Simona, fără bătai de cap în optimi

|  18:59

Simona Halep, nr. 5 mondial și favorită nr. 4, a acces în optimile de finală ale turneului WTA de la Beijing, competiţie dotată cu premii totale de 5.424.394 dolari. Românca a trecut ieri, fără niciun fel de probleme, în două seturi, 6-2, 6-2, de belgianca Yanina Wickmayer (56 WTA).

Din cauza ploii, programul turneului de la Beijing a suferit modificări. Meciul Simonei Halep era programat să înceapă în jurul orei 09.30, însă el a fost amânat până după-amiază.

Simona, care a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a trece de sportiva flamandă, și-a asigurat pentru calificarea în optimi un cec de 62.768 dolari și 120 puncte WTA. În optimi, Halep va juca împotriva câștigătoarei chinezoaica Shuai Zhang, nr. 36 mondial, cea care a învins-o în două ore și 32 de minute pe Alison Riske, scor 3-6, 6-4, 6-7.

Constănţeanca a participat de patru ori la turneul de la Beijing, iar cel mai bun rezultat al ei a fost calificarea în sferturile de finală, în 2014. Anul trecut, ea a abandonat în turul al doilea, la scorul de 4-5, în partida cu spaniola Lara Arruabarrena, din pricina unei accidentări la tendonul lui Ahile.

Ultima modificare in data de :2016-10-04

TAGURI: turneu, beijing, simona halep, optimi