2018-05-21 15:41

Turul Franţei: Chris Froome câştigă Marea Buclă, Marcel Kittel, victorie pe Champs Elysees

|  07:19

Chris Froome, 28 de ani, de la echipa Sky, a terminat învingător în ediţia centenară a Turului Franţei, pentru prima oară în carieră, duminică la Paris, după 3 săptămâni de cursă, timp în care a străbătut 3.403,5 km în 21 de etape, a stat efectiv în şa peste 83 de ore, victoria fostului kenyan (născut la Nairobi) fiind marcată şi de isprava de legendă de pe Mont Ventoux, unde a bătut toate recordurile de vivacitate, impresionând spectatorii, specialiştii, precum şi telespectatorii din 190 de ţări.

Pe locul doi s-a clasat revelaţia actualei ediţii a Marii Bucle, cel mai bun tânăr (23 de ani) şi cel mai bun căţărător, columbianul Nairo Quintana, de la Movistar, care a reuşit şi o victorie de etapă de referinţă, chiar sâmbătă, de Ziua naţională a Columbiei, pe căţărarea de la Semnoz, iar al treilea a fost spaniolul Joaquim Purito ("Chiştoc") Rodriguez, de la echipa rusă Katiuşa, aflat, la 34 de ani, într-o perioadă de graţie a carierei sale, cu 3 podiumuri consecutive în marile tururi: Vuelta, anul trecut, Giro, anul acesta, în mai, şi acum, în Le Tour.

Ultima etapă, a 21-a, Versailles-Paris (134 km), cu 10 tururi pe Champs Elysees, a fost câştigată, în nocturnă, de germanul Marcel Kittel (Argos), la a 4-a victorie de etapă în acest an, după un sprint de antologie, în care primii 3 clasaţi, germanul Andre Greipel (Lotto), pe 2, şi britanicul Mark Cavendish (Omega), al 3-lea, au sosit, împreună, în spaţiul unei jumătăţi de roată distanţă. Învingătorul, decis de prezenţa de spirit a lui Kittel, de a-şi arunca bicicleta pe linia de sosire, dar şi de o mică deviere de la linia dreaptă a lui Mark Cavendish (câştigătorul ultimelor 5 etape de final ale Marii Bucle) a fost cronometrat în 3h06'15".

Clasamentul general:

1. Chris Froome (Marea Britanie/SKY) 80h49:33.

2. Nairo Quintana (Columbia/Movistar) la  5:03.

3. Joaquim Rodriguez (Spania/Katiuşa) 5:47.

4. Alberto Contador (Spania/Saxo) 7:10.

5. Roman Kreuziger (Cehia/Saxo) 8:10.

6. Bauke Mollema (Olanda/Belkin) 12:25.

7. Jakob Fuglsang (Danemarca/Astana) 13:00.

8. Alejandro Valverde (Spania/Movistar) 16:09.

9. Daniel Navarro (Spania/Cofidis) 16:35.

10. Andrew Talansky (SUA/Garmin) 18:22.

Podiumurile clasamentelor tricourilor distinctive, în afara celui galben, cucerit de Froome, arată astfel: