2016-12-07 10:47

Verdict final: Italia - Serbia 3-0, la masa verde

|  18:27

Comisia deDisciplină a UEFA a anunţat că a acordat Italiei victoria cu scorul de 3-0 înpartida de pe teren propriu cu Serbia, din 12 octombrie, suspendat din cauzaincidentelor grave create de fanii oaspeţilor. Pe lângă acest rezultat, Serbiava mai disputa şi două meciuri de pe teren propriu cu porţile închise, din careunul cu suspendare, iar Italia va juca şi ea o partidă fără spectatori,sancţiunea fiind una cu suspendare. În plus, cele două federaţii naţionale aufost amendate, cea italiană cu 100.000 de euro, iar cea sârbă cu 120.000 de euro,ultima neavând nici dreptul să mai vândă bilete fanilor pentru meciurile dindeplasare.

Partida Italia -Serbia,din preliminariile Euro-2012, din 12 octombrie, a început cu o întârziere deaproximativ 40 de minute din cauza incidentelor provocate de fanii sârbi.Întâlnirea a fost suspendată definitiv după doar cinci minute de la start, cândsuporterii oaspeţi au aruncat cu petarde şi cu fumigene în fanii italieni şi peteren. Forţele de ordine au arestat 17 suporteri sârbi, printre care şi peliderul acestora, iar bilanţul final al incidentelor este de 16 răniţi, printrecare doi carabinieri italieni.

Meciul retur vaavea loc la 7 octombrie 2011, în Serbia, şi se va disputa cu spectatori.

Ultima modificare in data de :638946-04-04