FINAL4. Victorie cu Rostov Don şi MEDALIE de BRONZ pentru CSM Bucureşti
2018-08-15 06:16

|  18:03

CSM Bucureşti a câştigat finala mică şi medaliile de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin, duminică, după 31-30 (19-14) cu formaţia rusă Rostov pe Don, în Papp Laszlo Sportarena din Budapesta, gazda turneului Final4 al competiţiei.

Fără presiunea rezultatului, CSM Bucureşti a evoluat cu dezinvoltură şi a făcut un meci foarte bun, conducând în permanenţă pe tabelă, uneori chiar la o diferenţă liniştitoare. Campioana României a condus cu 5-1 în min. 7, a avut apoi 8-3 (9), după care avantajul ''tigroaicelor'' a ajuns la opt goluri, 13-5 (18). După 16-8 (24), Rostov a redus ecartul la patru goluri, 16-12, pentru ca la pauză CSMB să conducă la cinci goluri, 19-14.

Totuşi, în minutul 47, scorul a devenit 25-25, după şapte atacuri ratate de CSMB (7 minute) şi cinci goluri consecutive reuşite de rusoaice. Jucătoarele de la CSM s-au mobilizat din nou şi au reuşit să se desprindă la trei goluri, 30-27 (53), suficient pentru a obţine victoria, cu scorul de 31-30.

”Este o medalie de bronz de consolare, personal sunt extrem de frustrată şi dezamăgită că nu am câştigat semifinala, iar azi să luptăm pentru trofeu. Mă bucur pentru acest public minunat şi pentru fetele care pleacă de la echipă. Nu cred că nu am fost o echipă cu Gyor, cum s-a spus, dar din păcate, la noi, în România, din victorie se face nuntă şi din înfrângere inmormânare. Am întâlnit o echipă din Gyor foarte agresivă, care nu ne-a lăsat să ne facem jocul. Presiune şi motivaţia azi nu au fost ca ieri şi nici adversara. E bine că am câştigat acest meci. Nu am citit presa şi ce se scrie despre noi, dar publicul a fost senzaţional, le mulţumesc oamenilor din suflet pentru cum ne-au fost alături. Pot să le promit că vom munci şi mai tare în sezonul următor şi vom încerca să fim din nou aici, la Budapesta. Titlul de golgeter este un rezultat al muncii mele de un an de zile şi mă bucur pentru el”, a comentat Cristina Neagu, la DigiSport.

CSM Bucureşti: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic - Aneta Udriştioiu (3 goluri), Marit Malm Frafjord (1), Isabelle Gullden (6), Iulia Curea (5), Cristina Neagu (3), Sabina Rosengren Jacobsen (1), Line Anna Ryborg Joergensen (7), Camille Ayglon Saurina, Oana Manea (1), Amanda Kurtovic (1), Gnonsiane Niombla (2), Nathalie Hagman, Majda Mehmedovic (1). Antrenor: Per Andre Johansson.

Rostov: Mayssa De Oliveira Pessoa, Galina Mehdieva - Elena Slivinskaia, Iulia Managarova (1), Maia Petrova (1), Ana Sen (1), Ana Viahireva, Marina Sudakova (5), Ksenia Makeeva (2), Reghina Kalinicenko (4), Siraba Dembele (2), Katarina Bulatovic (4), Ekaterina Ilina (3), Alexandra Stepanova, Alexandrina Cabral Barbosa (2), Viktoria Borşcenko (5). Antrenor: Frederic Bougeant.

CSM Bucureşti obţine şi un titlu individual, cel de golgheteră a competiţiei, prin Cristina Neagu, autoare a 110 goluri.

În semifinale, CSM Bucureşti a fost învinsă, sâmbătă, de Gyor ETO, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 26-20 (12-10), iar Rostov-Don a pierdut cu HC Vardar, cu 19-25 (7-10).

CSM Bucureşti încheie astfel pe locul 3, iar Rostov-Don pe locul 4, în timp ce pentru trofeu vor lupta, exact ca în 2017, Gyor ETO şi HC Vardar (ora 19.00), când sportivele maghiare s-au impus.

CSM Bucureşti s-a calificat Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia franceză Metz Handball, cu 34-21 şi 20-27. Gyor a trecut de Buducnost, cu 30-28 şi 26-20, HC Vardar a eliminat pe FC Midtjylland, cu 32-25 şi 24-23, iar Rostov-Don a trecut de FTC Budapesta, cu 32-22 şi 31-29.

CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală de pe locul 3 în grupa principală I, după următoarele rezultate: 28-22 şi 24-28 cu Gyor, 31-26 şi 29-24 cu FC Midtjylland, 22-22 şi 24-25 cu Rostov-Don.

Ultima modificare in data de :2018-05-13

TAGURI: csm bucuresti, victorie, medalie de bronz, final4